Suszysz pranie na grzejnikach? Popełniasz duży błąd! Możesz stracić nie tylko pieniądze

Suszenie prania na grzejnikach jest częstą praktyką stosowaną, gdy tylko rozpocznie się sezon grzewczy. Okazuje się jednak, że to dość duży błąd. Powodów, dla których powinno się unikać takiego rozwiązania, jest kilka. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy suszyć prania w ten sposób.

Wiele osób chętnie wykorzystuje ciepłe grzejniki do suszenia prania w miesiącach zimowych. Wydawać by się mogło, że sposób ten jest szybki i skuteczny. Tymczasem rozwiązanie to wpływa negatywnie zarówno na nas, jak i na samo pranie. Ponadto może to nawet prowadzić do strat finansowych. Poniżej przedstawiamy powody, przez które lepiej jest suszyć pranie na rozkładanej suszarce lub po prostu na dworze, nawet przy ujemnych temperaturach.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Szukasz domowych porad? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego nie powinno się suszyć prania na grzejnikach? Zwiększa to wilgotność powietrza

Suszenie prania na gorącym kaloryferze zwiększa wilgotność powietrza, przez co paradoksalnie wydłuża się czas schnięcia ubrań. Co więcej, wysoka wilgotność powietrza w domu czy mieszkaniu może prowadzić do rozwoju grzyba i pleśni. To z kolei jest problemem mało estetycznym, a przede wszystkim bardzo niebezpiecznym dla zdrowia mieszkańców. Zanieczyszczenia te mogą powodować m.in. problemy z układem oddechowym, zaostrzenie istniejących chorób (np. astmy) czy alergie skórne.

Suszenie prania na grzejniku zmniejsza skuteczność ogrzewania. To oznacza starty finansowe

Przykrycie kaloryfera mokrymi ubraniami sprawia, że grzejnik oddaje ciepło w pierwszej kolejności do tkanin i zużywa więcej energii, przy czym w pomieszczeniu może być nadal chłodno. Rachunki za ogrzewanie będą wzrastać, a my nie będziemy odczuwać ciepła. Jeśli chcemy, aby nasze kaloryfery działały prawidłowo, nie należy ich niczym przykrywać ani zastawiać.

Suszenie na grzejniku a wpływ na pranie. Skutki mogą być bardzo negatywne

Suszenie ubrań na grzejnikach nie jest też korzystne dla samych tkanin. Duża różnica temperatur między mokrym praniem a rozgrzanym kaloryferem może prowadzić do kurczenia się materiału i zmniejszać jego trwałość. To również może odbić się na naszej kieszeni w dłuższej perspektywie, gdyż ubrania będzie trzeba po prostu szybciej wymienić.

Więcej o: