Brudna tapicerka w samochodzie? Nic strasznego! Są na to proste domowe sposoby

Bez znaczenia, czy tapicerka w naszych autach jest wykonana z najwyższej jakości materiału, czy z czegoś tradycyjnego, jej pielęgnacja to jeden z podstawowych elementów dbania o samochód. Dla kierowcy, kierowczyni i pasażerów jest jazda w brudnym aucie, jest nieprzyjemna. Jak samodzielnie wyczyścić tapicerkę?

Tapicerka traci na jakości nie tylko wskutek uszkodzeń mechanicznych jak przetarcia czy pęknięcia, ale też ich nieodpowiednia pielęgnacja. Jazda w brudnym samochodzie jest nie tylko nieprzyjemna, ale również auto traci swoją wartość, jeśli zaniedbujemy czyszczenie tapicerki i jest permanentnie zabrudzone. W czyszczeniu tapicerki ważna jest systematyczność, warto czyścić ją kompleksowo.

Zobacz wideo Fiat Ducato został odnaleziony po kilkunastu godzinach od zgłoszonej kradzieży

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak domowymi sposobami wyczyścić tapicerkę? Proste triki

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na profesjonalne środki do prania tapicerki, warto sięgnąć po domowe sposoby. Istnieje kilka artykułów, które świetnie się sprawdzą przy różnych materiałach. Warto wypróbować:

  • ocet – odrobina octu do litra wody, szmatkę zanurzamy w mieszance. Usunie plamy z kawy, herbaty i innych napojów, mleka czy wymiotów;
  • soda oczyszczona– wystarczy wysypać ją na brudnej powierzchni i pozostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć;
  • talk – wysypać tłuste plamy i zostawić na 15 minut, następnie odkurzyć;
  • płyn do naczyń – usunie plamy różnego rodzaju plamy, na przykład od smaru czy tłuszczu;
  • sok z cytryny – wystarczy dodać go do wody i skropić tapicerkę – zniweluje to roztocza oraz bakterie;
  • kwasek cytrynowy – usuwa plamy po tłustych sosach;
  • aceton – świetny na plamy po długopisie;
  • amoniak – usuwa plamy po alkoholu.

Wypróbowując domowe sposoby na pranie tapicerki, nie należy mocno trzeć materiału. Jeśli plama nie ustępuje, konieczne będzie zastosowanie bardziej profesjonalnych środków. 

Przed czyszczeniem tapicerki, warto poodkurzać

Odkurzanie tapicerki powinno być systematyczne i częstsze niż kompleksowe czyszczenie. Ta czynność nie zabiera zbyt dużo czasu, więc warto wykonywać ją co około dwa tygodnie. Pranie tapicerki powinno być zawsze poprzedzone odkurzaniem całego wnętrza. Ważne jest, żeby odkurzacz miał końcówkę o dużej sile ssącej, zwłaszcza w przypadku tapicerki materiałowej. Kurz, roztocza, sierść i inne drobinki wchodzą w nią często bardzo głęboko, dlatego regularne odkurzanie jest koniecznie.

Więcej o: