Polskie "Miasto bajeczka". Tak mawiała o tym miejscu zauroczona jego pięknem Agnieszka Osiecka

Tykocin jest jednym z najbardziej turystycznych miast nie tylko Podlasia, ale całej Polski. Zjeżdżają się tu również zagraniczni Ba, zjeżdżają się tu także turyści zagraniczni turyści. Agnieszka Osiecka napisała o Tykocinie, że to "miasteczko-bajeczka".

Turyści chętnie wybierają się na zwiedzanie podlaskiego Tykocina, który położony jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Każdy, chce zobaczyć urokliwe miasteczko w powiecie białostockim. Agnieszka Osiecka nazwała je "miasteczkiem-bajeczką". W tej miejscowości jest wiele zabytków, pięknych restauracji, a także urokliwych miejsc do spacerów. To tu znajduje się również druga największa synagoga w Polsce. 

Zobacz wideo "Kruk. Czorny woron nie śpi" - zwiastun dokumentu "Szepty Podlasia"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Miasteczko na Podlasiu. Tykocin prosto z bajki

Polska obfituje w miejsca, które dostarczą turystom równie wspaniałych przeżyć, jak zagraniczne miejscowości. Miłośnicy zieleni, odnajdą w Tykocinie nie tylko spokój ducha, ale również zapierające dech w piersi pola zieleni. Atrakcji turystycznych i zabytków nikomu tutaj nie zabraknie. Sam spacer po mieście może być niesamowitym przeżyciem. Wyłożone kamieniem uliczki, przy których stoją drewniane domki, tworzą magiczną atmosferę, która zwieńczona jest rynkiem jak z obrazka. Jedną z najpopularniejszych wśród zwiedzających budowlą jest Wielka Synagoga w Tykocinie. Druga co do wielkości, po krakowskiej, i jedna z najstarszych w Polsce. Wszystkie te widoki i atrakcje pozwolą się nam poczuć jak postacią wpisanym na karty baśni. Tykocin znalazł się również w filmach. "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą" - były kręcone w miejscach takich jak na przykład restauracja Alumnat.

Dofinansowania dla Tykocina. Dotacje z Unii Europejskiej

Tykocin jest miastem, które w pełni korzysta z różnorodnych dotacji. Miasteczko otrzymało fundusze od Unii na między innymi rozbudowę farmy fotowoltaicznej, przebudowę drogi wojewódzkiej numer 671, rozwój infrastruktury edukacyjnej w gminie Tykocin, a także na renowację zespołu pomisjonarskiego w Tykocinie. Środki unijne pozwoliły również na przeprowadzenie prac konserwatorskich budynków wpisanych do rejestru zabytków, czyli Synagogi i Domu Talmudycznego w Tykocinie oraz przeprowadzić renowację XVIII-wiecznej Rezydencji Ekonomicznej z wraz z zagospodarowaniem terenu w Tykocinie i przebudować plac Czarnieckiego w mieście. Jest to tylko część dofinansowanych projektów przeprowadzonych na terenie Tykocina.

 
 
Więcej o: