Chcesz uniknąć dotkliwego mandatu? Upewnij się, że masz w samochodzie te dwie rzeczy

Mandat można dostać nie tylko za prędkość czy nieprzepisową jazdę. Może się zdarzyć, że po zatrzymaniu policja, poprosi nam o pokazanie wyposażenia. Chcąc sprawdzić obecność obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce, wystarczy policzyć do dwóch. Jedno z urządzeń musi mieć typ ABC.

Każdy kraj ma inny standard obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Na przykład samochód zarejestrowany w Czechach musi posiadać gaśnicę, trójkąt, apteczkę. Słowacja poszerza tą listę jeszcze o linkę holowniczą. A jak wygląda ta lista w Polsce? W porównaniu do innych krajów nasze przepisy są mało restrykcyjne. Musimy mieć w samochodzie tylko dwa elementy.

Zobacz wideo Drift zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bez gaśnicy ani rusz. Musi być w łatwo dostępnym miejscu 

Art. 11 pkt 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia stwierdza wyraźnie, że pojazd musi być wyposażony w gaśnicę, która jest umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby. Kierowca musi mieć nie tylko gaśnicę pod ręką, ale przede wszystkim powinien wiedzieć ją znaleźć w razie potrzeby. Czasami znajduje się ona pod fotelem kierowcy lub pasażera, w bagażniku lub schowku. Za brak gaśnicy lub wiedzy o jej lokalizacji można dostać mandat od 20 do 3000 złotych. 

A druga rzecz? Trójkąt ostrzegawczy

O konieczności wyposażenia auta w trójkąt ostrzegawczy mówi to samo rozporządzenie Ministra Infrastruktury co o gaśnicy. Trójkąt ostrzegawczy musi więc posiadać każdy kierowca (z wyłączeniem motocyklistów), a jego brak, oprócz spowodowania zagrożenia, grozi również mandatem w przypadku kontroli drogowej.

  • Za brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej: mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny.
  • Za brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku: mandat w wysokości 150 zł i 1 punkt karny.
  • Za brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdu holowanego: mandat w wysokości 150 zł.
  • Za brak trójkąta ostrzegawczego pośród elementów wyposażenia pojazdu: mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
Więcej o: