Współcześnie nazwisko pełni głównie funkcję identyfikującą, podajemy je w urzędach czy innych instytucjach. Pierwsi ludzie w Polsce nazwiska zaczęli stosować już na przełomie XV i XVI wieku. Nazwisko może również pomóc w rozszyfrowaniu drzewa genealogicznego, co wielu osobom ułatwia kontakt i poznanie rodzin. Poznaj historię swojego nazwiska.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pochodzenie swojego nazwiska można w łatwy sposób sprawdzić. Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, umożliwia otrzymanie informacji na temat swojego nazwiska, tj. skąd się wzięło, co oznacza oraz ile osób je nosi w poszczególnych krajach. Jeśli chcesz to sprawdzić, wystarczy, że wejdziesz na stronę nazwiska.ijp.pan.pl, a następnie wystarczy wpisać w pole z kropkami interesującą nas frazę. Co ciekawe na stronie dane.gov.pl możesz znaleźć informacje, odnośnie tego ile osób aktualnie nosi dane nazwisko i jakie z nich jest najbardziej popularne.
Na sprawdzenie pochodzenia swojego nazwiska jest kilka opcji. Na początek warto poszukać informacji w internecie np. przez strony wymienione powyżej. Drugą opcją jest kontakt z rodziną, a w szczególności z dziadkami, którzy z pewnością wiedzą nieco więcej na temat historii rodzinnej. Jeśli informacji na tym poziomie nie uda się uzyskać, można także wybrać się do historyka lub genealoga, który spróbuje pomóc odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z pochodzeniem nazwiska.
Nazwiska nadawane były już w XVI wieku i na początku zaszczyt taki miała jedynie szlachta. Z czasem nazwiska miał już każdy obywatel. Źródłem powstawania nazwisk były nazwy miejscowości, regionów, w którym dana rodzina mieszkała czy imiona mężów lub braci. Prawny obowiązek posiadania i dziedziczenia nazwisk działa od XVIII wieku.