Jak pielęgnować pieniążka? Proste rady, dzięki którym pilea wypuści jędrne i zielone liście

Pieniążek to popularna roślina, która funkcjonuje też pod nazwą pilea. Kwiat ten jest chętnie wybierany ze względu na swój oryginalny wygląd i prostą uprawę. Aby cieszyć się zielonymi liśćmi pieniążka przez cały rok, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Wyjaśniamy, jakich i podpowiadamy, co robić, gdy pieniążek żółknie.

Najbardziej charakterystyczną cechą pieniążka są jego okrągłe liście, którym roślina zawdzięcza swoją potoczną nazwę. Ich maksymalna średnica może wynieść około 10 cm, a same ogonki mogą być do trzech razy dłuższe. Wiele osób wierzy, że pieniążek przynosi szczęście i bogactwo, dlatego jest on chętnie kupowany na prezent.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pieniążek: jak dbać o tę roślinę doniczkową? Podstawowa pielęgnacja kwiatu pieniążka

Bardzo ważny dla pilei jest wybór jej stanowiska. Pieniążek lubi bezwietrzne i jasne miejsca, ale nie powinien on być wystawiony bezpośrednio na słońce. Do prawidłowego rozwoju roślina ta potrzebuje żyznego i przepuszczalnego podłoża. Najlepiej będzie wymieszać ziemię dla kwiatów z piaskiem w proporcjach 3:1. Warto też na dnie doniczki umieścić warstwę drenażu z keramzytu albo żwiru.

Jak często podlewać kwiat pieniążek? Przestrzegaj ściśle tych zasad

Podlewanie pieniążka powinno być umiarkowane. Latem wystarczy wykonywać tę czynność co 2-3 dni, na bieżąco kontrolując, czy na podstawce nie gromadzi się nadmiar wody. Częstotliwość należy zwiększyć tylko w przypadku intensywnych upałów. Podlewanie zimą powinno być zdecydowanie rzadsze, ale nie można też doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Pieniążek: żółte liście. Jak uratować przelany pieniążek?

Jedną z możliwych przyczyn żółknięcia liści pilei jest przelanie rośliny. Najczęściej zdarza się to latem. Jesienią i zimą z kolei żółte liście mogą świadczyć o zbyt niskiej temperaturze lub braku światła. Na szczęście w obu przypadkach nasz kwiat można szybko i łatwo uratować. Przede wszystkim chore liście należy usunąć. Jeśli podejrzewamy, że winowajcą jest wyziębienie i ciemność, wystarczy zmienić stanowisko pieniążka na optymalne. Jeśli jednak doszło do przelania, konieczne będzie przesadzenie do nowej gleby. Pamiętaj, aby podczas zabiegu osuszyć korzenie i usunąć ewentualne zgniłe części rośliny.

Więcej o: