Ile dać księdzu po kolędzie i jak go ugościć? Znany Youtuber przeprowadził sondę. Odpowiedzi szokują

W polskich parafiach nastał czas odwiedzin, które mają miejsce w domach wiernych. W ich trakcie wiele osób nie tylko częstuje księdza różnymi przekąskami, ale także ofiaruje mu datki pieniężne. Ten element od lat jest tematem burzliwych dyskusji. Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie? Jak go ugościć? Popularny Youtuber postanowił to sprawdzić.

Zapewne wiele osób w Polsce zadaje sobie następujące pytania. Ile włożyć pieniędzy do koperty dla księdza po kolędzie? Czy powinniśmy mieć przygotowany poczęstunek? Szczególnie głośno w tej sprawie zrobiło się po tym, jak światło dzienne ujrzał filmik nagrany w jednej z parafii w województwie śląskim. Na nagraniu słychać, jak ksiądz prosi o podwózkę oraz liczne poczęstunki. Jak zatem mają zamiar ugościć księży Polacy, oraz ile pieniędzy przygotowują na tę okazję? Sprawdził to popularny YouTuber Dymitr Błaszczyk

Zobacz wideo Jak studentki wspominają kolędę? "Bałam się, nie otworzyłam"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak przyjąć księdza po kolędzie? Zdarza się, że trzeba go zaprosić

Dymitr Błaszczyk, prowadzący kanał "Sprawdzam Jak" postanowił zapytać mieszkańców Wrocławia, jak przyjmują księdza po kolędzie. Okazuje się, że w pewnej wrocławskiej parafii należy duchownego specjalnie zaprosić, aby odwiedził właśnie twój dom - robi się to za pomocą formularza. Jak zatem dobrze go ugościć? Większość przepytanych osób twierdzi, iż są to dość szybkie i standardowe wizyty, a propozycja kawy lub ciasta najczęściej zostaje odrzucona. Jeden z przechodniów natomiast zdradził, że zna przypadki, w których podczas wizyty księdza, jedzono obiad zakrapiany alkoholem. 

 

Zaparkowane samochody ośnieżoneJesteś kierowcą? Mamy kilka zimowych trików, które ułatwią ci życie

Co zawiera zestaw kolędowy? Te rzeczy powinny znaleźć się w twoim domu 

Zestaw kolędowy to nieodłączny element każdej wizyty księdza po kolędzie. Z tej okazji w domu nie powinno zabraknąć na stole krzyża, świec lub małych świeczników, małej miotełki zwanej kropidełkiem oraz specjalnej miseczki na wodę święconą. W sondażu ulicznym znanego YouTubera jedna z ankietowanych potwierdziła, iż kompletny zestaw zawsze znajduje się na jej stole. 

Te znaki zodiaku są rozrzutneTe znaki zodiaku są rozrzutne. Pieniądze długo się ich nie trzymają

Ile dać księdzu po kolędzie? Odpowiedzi mogą cię zaskoczyć

Ta kwestia od zawsze zbudza dużo kontrowersji, gdyż prawo kanoniczne w żaden sposób nie określa datku za wizytę księdza po kolędzie. Zatem ile pieniędzy powinno znaleźć się w kopercie i czy należy ją wręczać? Według odpowiedzi udzielonych twórcy internetowemu, zaledwie 1% ankietowanych ma zamiar włożyć do koperty kwotę od 200 do 500 zł. Tylko 6% zapewniało, iż będzie to kwota między 100 a 200 zł. Nieco więcej, bo 8% ankietowanych twierdzi, że przyjmie księdza, lecz nie wręczy mu żadnych datków. 10% osób uznało, że nie będzie to kwota wyższa niż 20 zł. Spora część z nich, gdyż aż 22 % nie jest w stanie określić, jaką kwotę przygotują na wizytę księdza. Najwięcej osób ma zamiar wręczyć kopertę z kwotą nieprzekraczającą 50 zł, lecz nie mniejszą od 21 zł. 

Więcej o: