Jak pielęgnować zamiokulkasa? Wystarczy łyżka, a kwiat odżyje i wypuści nowe listki

Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa o egzotycznym wyglądem i soczyście zielonych liściach. Często spotykana jest też odmiana zamiokulkas raven, której liście są niemal czarne. Pielęgnacja w obu przypadkach jest jednak taka sama. Jak dbać o zamiokulkasa prawidłowo? Wyjaśniamy.

Zamiokolkas zamiolistny to roślina o skórzastych, zielonych liściach, która osiąga do 40 cm długości. W naturalnych warunkach występuje na sawannach i w lasach tropikalnych, ale jako roślina doniczkowa, zamiokulkas nie należy do wymagających kwiatów. Jest to on stosunkowo prosty w uprawie, jednak trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. W przeciwny razie może on przestać rosnąć, a jego liście zaczną żółknąć.

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Zamiokulkas kwiat i jego pielęgnacja. Czego nie lubi zamiokulkas?

Zamiokulkas najlepiej czuje się w zacienieniu, przy czym jest to roślina ciepłolubna, więc doniczka nie może być postawiona w przeciągu. Optymalną temperaturą dla ziemiokulkasa jest 20-25 stopni. Idealne podłoże będzie żyzne i lekko kwaśne. Podlewanie natomiast powinno być umiarkowane i ograniczone podczas zimy. Bardzo ważne jest to, aby nadmiar wody każdorazowo odlać z podstawki.

Zamiokulkas zamiolistny a nawożenie. Dodaj ten produkt do wody, aby wzmocnić roślinę

Choć zamiokulkas nie jest wymagający, warto od czasu do czasu dodatkowo go zasilić. Doskonale sprawdzi się tu nawóz z żelatyny. Aby go przygotować, wystarczy w 1 szklance gorącej wody rozpuścić 1 łyżkę żelatyny. Gdy roztwór ostygnie, rozcieńczamy go 3 szklankami wody. Zawarty w żelatynie azot wzmocni korzenie rośliny i korzystnie wpłynie na kondycję liści, poprawiając ich kolor i stymulując wypuszczenie nowych pączków. Takim nawozem zamiokulkasa należy podlewać raz w miesiącu.

Zamiokulkas żółknie? Poznaj możliwe przyczyny

Żółte liście zamiokulkasa mogą mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest wyziębienie. Jeśli podejrzewamy, że nasz kwiat przebywa w zbyt niskiej temperaturze, wystarczy przestawić go w inne miejsce. Żółte liście mogą być również rezultatem przelania. W tym przypadku należy ograniczyć podlewanie i pozwolić ziemi przeschnąć. Ostatnią możliwą przyczyną jest po prostu starzenie się rośliny. W każdej sytuacji żółte liście trzeba systematycznie usuwać, gdyż nie odzyskają one już zielonej barwy. Nowe listki z kolei zaczną się pojawiać dopiero po zmianie warunków na optymalne.

Więcej o: