Jak hodować fiołki by były bujne i piękne? Przestrzegaj tych zasad, a odpłacą ci się pięknymi kwiatami

Fiołek afrykański i fiołek alpejski potrzebują innych warunków, aby kwitnąć i zachwycać swoimi drobnymi kwiatami. Wyjaśniamy, jak prawidłowo pielęgnować te rośliny, aby nie marniały i rosły bujne. Podpowiadamy także, jak przygotować domowy nawóz, który doskonale odżywi rośliny.

Fiołek afrykański jest rośliną łatwiejszą w uprawie dlatego, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, to warto zacząć właśnie od niego. Fiołek alpejski ma znacznie więcej wymagań, jednak prawidłowa pielęgnacja sprawi, że będzie zachwycać, jak mało która roślina.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Fiołek alpejski. Jak o niego dbać, aby zachwycał swoim urokiem? 

Fiołek alpejski nie czuje się najlepiej w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura pokojową. Preferuje nieco niższą. Najlepiej, jeśli wynosi od 10 do 15 stopni. W wyższych temperaturach bardzo szybko marnieje. Dlatego doskonałym miejscem dla fiołka alpejskiego będzie klatka schodowa lub pomieszczenie, w które często wietrzysz i jest tam chłodno. Doniczki z fiołkiem alpejskim nie powinniśmy stawiać na parapecie, dużo lepszym stanowiskiem będzie zaciemniona przestrzeń, ponieważ brak promieni słonecznych nie będzie mu szkodzić. Fiołek alpejski powinien być podlewany raz w tygodniu lub rzadziej. Wodę należy wylać na podstawkę, w ciągu kilkudziesięciu minut roślina powinna pobrać, jej tyle ile potrzebuje. Po tym czasie nadmiar wody trzeba wylać. 

Fiołek afrykański. O czym trzeba pamiętać, żeby pięknie kwitł? 

Inaczej wygląda hodowla fiołka afrykańskiego. Ta roślina lubi słońce, najlepiej będzie się czuła na parapecie od strony północnej, zachodniej lub wschodniej. Bez problemu będzie się rozwijać w temperaturze pokojowej. Fiołka afrykańskiego należy podlewać dwa razy w tygodniu, jednak wcześniej trzeba sprawdzić, czy ziemia lekko przeschła, aby go nie przelać

Domowy nawóz. Prosty sposób, aby kwiat był bujny i piękny 

Jeśli chcesz, aby twój fiołek zachwycał, to warto samodzielnie zrobić domowy nawóz. Do jego przygotowania potrzebujesz wyłącznie wody i skórki po bananie. Jak go przygotować? 

  1. Pokrój skórę banana na drobne kawałki i włóż do słoika.
  2. Zalej skórki ostudzoną wodą.
  3. Przechowuj roztwór przez dwa tygodni w ciemnym miejscu.  
  4. Po tym czasie możesz podlewać nim rośliny. 
Więcej o: