Kiedy kończy się karnawał, a kiedy zaczyna się wielki post? Wielkanoc 2023 nadciąga wielkimi krokami

Do kiedy jest karnawał 2023, a kiedy zaczyna się post? Co prawda karnawał trwa już od kilku tygodni i niektórzy obchodzą go dość hucznie, ale warto zastanowić się, kiedy rozpoczynają się przygotowania do świąt wielkanocnych 2023. Co wiemy o tradycji tych ważnych dni?

Karnawał 2023 jest już z nami jakiś czas. Na czym polega karnawał? Czym jest post po karnawale? Te wydarzenia zna wielu z nas. Karnawał kojarzy się z zabawą i spotkaniami ze znajomymi, natomiast post to czas po karnawale, gdy unika się imprez czy hucznych wydarzeń. Karnawał i post nazywa się kontrastami natury ludzkiej. Skąd wzięły się te święta i na czym polegają? 

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy kończy się karnawał 2023, a kiedy się zaczął?

Dokładnie 6 stycznia 2023 rozpoczął się karnawał i trwa on nadal. Koniec karnawału wypada na 21 lutego, więc czas zabawy jeszcze przed nami! W roku 2023 cały karnawał w Polsce trwa aż 42 dni! Co ciekawe, data zakończenia karnawału jest ruchoma, ponieważ zależy ona od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Podczas karnawału wiele osób decyduje się na wyjścia ze znajomymi i imprezy, gdzie głównie tańczy się i bawi.

Do kiedy jest karnawał 2023? Ostatki to ważny dzień!

Ostatki to odłam karnawału, a dokładnie jest to ostatni tydzień zabawy przed Wielkim Postem. W tym roku ostatki będą trwać od 16 lutego, czyli w Tłusty Czwartek do 21 lutego. Ostatki często nazywane są też zapustami lub śledzikiem. To właśnie podczas ostatków organizowane są najhuczniejsze bale i imprezy karnawałowe. 

Od kiedy jest wielki post 2023? Kiedy wypada wielkanoc 2023?

Piękny czas karnawału nie trwa wiecznie i w pewnym momencie należy się z nim pożegnać. Karnawał 2023 kończy się wraz z początkiem 22 lutego, czyli Środy Popielcowej.  To właśnie wtedy rozpoczyna się post, jednak po co jest post? Czas ten to okres pokuty i chwila na przygotowywanie się na święta Wielkiej Nocy.  Ciekawym faktem jest to, że słowo karnawał pochodzi z języka włoskiego carnevale, a w łacinie carnem levare oznacza usuwać mięso, co pokazuje połączenie karnawału z postem — pożegnanie mięsa przed postem i oczekiwanie Wielkanocy, która w tym roku przypada na 9. kwietnia.

Więcej o: