Farbowanie roślin doniczkowych. Czy proces jest dla nich bezpieczny? Odpowiedź cię zaskoczy

Farbowanie roślin doniczkowych, czy proces jest dla nich bezpieczny? Choć na pierwszy rzut oka nie jest to nic złego, to jednak pozory mylą. Ingerowanie w naturę, to niestety słaby pomysł. Czy jednak można odpowiednio zadbać o taką roślinę? Czy w ogóle warto ją kupować? Spieszymy z odpowiedzią.

Rośliny doniczkowe mogą mieć różne kolory. Jednak niektórzy sprzedawcy i tak dodatkowo je farbują. Okazuje się jednak, że nie jest to zbyt dobry pomysł. Czy mimo wszystko warto kupować takie rośliny? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Czy farbowanie roślin jest dla nich bezpieczne? Okazuje się, że niekoniecznie

Farbowanie roślin to proces, który ma sprawić, że zdobędzie ona nową jakość estetyczną. Jak się jednak okazuje, nie jest to zbyt bezpieczne. Farba, którą sprzedawcy pokrywają rośliny, zatyka ich aparaty szparkowe. W konsekwencji utrudnia im ona oddychanie, a także ogranicza ilość światła, które dociera do liści. Z tego powodu taka roślina jest skazana na głodowanie. Najczęściej kończy się to gniciem liści pod warstwą farby. Rośliny często zapadają również przez to na różne choroby.  

Czy można uratować farbowaną roślinę? Można spróbować

Farbowaną roślinę można spróbować uratować. Pamiętaj jednak, że po farbie i tak zostaną najpewniej plamy na liściach. Zrób te kilka rzeczy: 

  • Postaw roślinę w bardzo widnym miejscu. Jednak uważaj na bezpośrednie promienie słońca, które mogą poparzyć roślinę, 
  • Systematycznie ją podlewaj. Warto o to zadbać, aby roślina nie uległa przesuszeniu, na które jest dodatkowo narażona, 
  • Dodawaj do ziemi nawozy wieloskładnikowe. Wesprą roślinę w prawidłowym rozwoju i wspomogą w uporaniu się z farbą, 
  • Nie usuwaj farby z liści. Może to niechcący uszkodzić roślinę. 

Warto jednak postawić na naturalnie kolorowe rośliny. Na rynku znajdziesz ich wiele

Ratowanie farbowanej rośliny może być pracochłonne i nieefektywne. Najlepiej kupić egzemplarz, który jest naturalnie kolorowy. Nie będziesz wtedy martwić się o to, czy roślina przeżyje, jeśli oczywiście zapewnisz jej odpowiednie warunki do życia. Na rynku jest wiele ciekawych okazów, które mogą urozmaicić wnętrze twojego mieszkania.

Więcej o: