Jak pielęgnować paprocie domowe, aby bujnie rosły? Zalej to wodą, a będą długie aż do ziemi!

Paprotka jest idealną rośliną dla każdego, ponieważ nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Niestety nie każdy wie, jak pielęgnować paprotkę. Aby pięknie rosła, możemy zastosować szereg naturalnych sposobów, które wzmocnią i odżywią roślinę. Wystarczy coś zaparzyć...

Paproć domowa to powszechnie uwielbiana roślina, jedna z łatwiejszych w uprawie. Nie dość, że pięknie zdobi mieszkanie pióropuszami z liści, to jeszcze oczyszcza powietrze i pochłania wilgoć. Aby pięknie rosła, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Nie bez znaczenia są domowe triki, które pomogą w prawidłowym wzroście paproci.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.

Jak dbać o paproć domową? Pamiętaj o tych istotnych zasadach

Dla paproci najważniejsza jest temperatura i miejsce. Kwiaty te najlepiej czują się, rosnąc w półcieniu. Co istotne bardzo nie lubią przestawiania doniczki w różne miejsca i powinny być w pomieszczeniach o niezmiennej temperaturze. Roślinę należy podlewać regularnie co 10 dni, uważając, by nie przesadzić z ilością wody. Można stosować też zraszanie liści. Paproć domowa lubi lekką, przepuszczalną ziemię z dodatkiem piasku. Dobrze jest używać czasem preparatów do nawożenia paproci lub zastosować jeden z polecanych przez nas domowych sposobów.

Jak pielęgnować paprocie domowe, aby bujnie rosły? Stwórz naturalny nawóz

Nawożenie paproci powinno odbywać się raz na dwa tygodnie. Nie musimy jednak wydawać pieniędzy na drogie preparaty. Wystarczy, że zrobimy naturalny, domowy nawóz z produktów, które mamy w domu. Idealnie nada się do tego czarna herbata. Zawiera one bowiem cenne składniki odżywcze, które wzmocnią korzenie rośliny i poprawią jej wzrost. Co więcej, napój ochroni również paproć przed szkodnikami. Wystarczy, że zaparzysz herbatę, a następnie ponownie zalejesz fusy wodą. Po ostygnięciu naparu wlej go powoli do doniczki, uważając, by nie zalać rośliny. Efekty powinny być widoczne już po kilku stosowaniach.

Jak pielęgnować paproć w domu? Naturalne nawozy sprawią, że będzie rosła jak szalona

Nie tylko herbata doskonale odżywi paproć. Roślina ta dobrze czuje się w kwaśnym podłożu, dlatego warto wypróbować również odżywkę z mleka i wody. W tym celu wymieszaj oba płyny w proporcji 1:3 i podlewaj kwiat mieszanką raz w miesiącu. Zakwaszające właściwości mają również fusy po kawie. Stwórz z nich prosty nawóz, zalewając je ponownie wodą i wykorzystuj do regularnego podlewania paproci. Możesz także wyłożyć glebę suchymi fusami.

Więcej o: