Środa Popielcowa 2023. Sprawdź, kiedy wypada i jak się ją obchodzi. Czy to dzień wolny od pracy?

Już niedługo będzie Środa Popielcowa. Tego dnia rozpocznie się czterdziestodniowy post, którego końcem będą Święta Wielkanocne. Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy i szkoły? Sprawdź, kiedy dokładnie przypada to Środa Popielcowa 2023 i jak je obchodzić.

Święta Wielkanocne w tym roku przypadają w pierwszej połowie kwietnia. Jednak zanim wszyscy zasiądą do śniadania z jajkami i sałatką jarzynową, najpierw musi minąć czterdzieści dni Wielkiego Postu, który rozpocznie Środa Popielcowa. Ten dzień w środku tygodnia jest niezwykle ważny dla Kościoła Katolickiego. Sprawdź, kiedy dokładnie przypada Środa Popielcowa w 2023 roku i jakie tradycje wierni powinni obchodzić tego dnia. 

Zobacz wideo Owsiana babka - idealna na Wielkanoc i nie tylko!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Środa Popielcowa — tradycje. Co oznacza popiół? 

Jak sama nazwa wskazuje, w środę wierni Kościoła Katolickiego idą do świątyni, aby obsypać sobie głowę popiołem. Jest to ważny symbol, który oznacza pokutę. Ma przypominać ludziom o przemijaniu i ułomności życia. Popiół uważa się także za znak zmartwychwstania i oczyszczenia. Dlatego podczas posypywania głowy popiołem kapłan wypowiada słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". 

Kiedy Środa Popielcowa 2023? Popielec już niedługo 

W tym roku to święta przypada 22 lutego. Katolicy powinni zapisać tę datę w kalendarzu, aby nie zapomnieć o pójściu do kościoła i posypaniu głowy popiołem. Ten dzień rozpoczyna czterdziestodniowy post, w czasie którego należy przygotować się na nadchodzące Święta Wielkanocne. Dlatego w tym okresie wiele osób decyduje się na pewne wyrzeczenia. Niektórzy powstrzymują się od jedzenia pewnych pokarmów, a inni decydują się na aktywność fizyczną. Wszystko zależy od człowieka i jego chęci, a także przywiązania do tradycji. Niestety ten dzień nie jest wolny od pracy ani szkoły.

Post ścisły a Środa Popielcowa. Tego dnia nie zjesz do syta

Tego dnia wierni powinni zachować post ścisły. Zalicza się w to zarówno post ilościowy, jak i jakościowy. Oznacza to, że katolicy powinni zjeść maksymalnie 3 posiłki, w tym dwa lekkie i tylko jeden do syta. Na dodatek spożywane potrawy nie mogą zawierać pokarmów mięsnych. Jednak dopuszczone jest jedzenie ryb oraz nabiału. 

Więcej o: