Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy zgodnie z zasadą segregacji śmieci? Podpowiadamy

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Takie urządzenia przez całe lata były popularne w polskich domach. Dzisiaj nie ma ich w dystrybucji, ale wielu z nas ma problem z utylizacją starszych modeli.

Gdzie wyrzucić termometr? To zależy

Gdzie wyrzucić termometr? Wiele osób przy zadaniu takiego pytania odruchowo ma na myśli urządzenie z rtęcią wewnątrz. Tego typu termometry służyły w polskich domach przez całe lata, bo nie było dla nich odpowiedniej alternatywy lub była ona zbyt droga. Oczywiście obecność silnie trującej rtęci wewnątrz sprawiała, że z reguły dość ostrożnie obchodzono się z takimi przyrządami i starano, aby szklany pojemniczek pozostał szczelny i nie rozbił się. 

Nie każdy termometr przeznaczony do utylizacji jest jednak urządzeniem wykorzystującym rtęć. Zawartość przekłada się przy tym na to, gdzie powinniśmy oddać zepsuty przyrząd do mierzenia temperatury. 

Warto pamiętać:

  • zużyty termometr elektroniczny można potraktować jak elektrośmieci - większość gmin organizuje zbiórkę takiego asortymentu, miejsce dla niego znajdzie się także np. w wielu marketach czy sklepach z RTV i AGD;
  • zepsuty termometr lekarski bezrtęciowy, z galinstanem wewnątrz, można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.  
Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Gdzie oddać termometr rtęciowy?

Gdzie oddać termometr rtęciowy? Jak sobie z nim poradzić? Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej należy pozbyć się takich przyrządów z domu. Bezwzględnie nie wolno jednak wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci, bo zawarta w nich rtęć jest silną trucizną dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego. Poważne zatrucie ludzkiego organizmu powodują już bardzo niewielkie dawki tej substancji. Dowiedziono także, że rtęć ma wpływ na powstawanie nowotworów mózgu.

Gdzie oddać termometr rtęciowy w bezpieczny sposób? W zasadzie mamy dwie możliwości. Chodzi o:

  • Apteki - placówki tego typu są zobowiązane do przyjmowania nie tylko przeterminowanych leków, ale także zużytych termometrów rtęciowych. Będą je przechowywały do momentu podania utylizacji. W aptece powinien się pojawić specjalny pojemnik na tego typu odpady - przed oddaniem trzeba jednak zasięgnąć opinii pracowników;
  • Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - takie punkty działają we wszystkich gminach w sposób stacjonarny, zdarza się także świadczenie przez nie usług mobilnych właśnie w zakresie odbioru odpadów niebezpiecznych lub kłopotliwych. Za umieszczenie tutaj termometru rtęciowego nie musisz płacić.

Gdzie utylizować termometr rtęciowy po jego rozbiciu?

Gdzie utylizować termometr rtęciowy, który uległ rozbiciu? Przede wszystkim warto obchodzić się z tego typu przyrządami ostrożnie po to, by nie narażać siebie i otoczenia na zatrucie. Gdy już zdarzy się taki wypadek, należy postępować bardzo ostrożnie po to, by minimalizować zagrożenie. 

Rozbicie termometru rtęciowego skutkuje uwolnieniem kuleczek rtęci. Nie są one jeszcze bardzo niebezpieczne w danym momencie, ale wzrost temperatury może powodować wydzielanie się toksycznych oparów. Pierwszym działaniem powinno być zebranie za pomocą tektury i szufelki wspomnianych kuleczek i szczelne zamknięcie ich w słoiku z zimną wodą.

Pod żadnym pozorem nie wolno ich palić. Nie stosuje się też w takim przypadku odkurzacza. Należy mieć na sobie maseczkę i gumowe rękawiczki. Miejsce po rozbiciu trzeba przemyć jednorazowymi chusteczkami, pomieszczenie zaś przewietrzyć, Utylizację resztek rtęci należy przeprowadzić po zasięgnięciu opinii Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pamiętajmy o tym, że uszkodzonego termometru rtęciowego nie możemy oddać w aptece. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić filtr do wody? Jak często wymieniać wkład i czy jest on bezpieczny dla środowiska?

Więcej o: