Gdzie wyrzucić termometr? Wiele osób przy zadaniu takiego pytania odruchowo ma na myśli urządzenie z rtęcią wewnątrz. Tego typu termometry służyły w polskich domach przez całe lata, bo nie było dla nich odpowiedniej alternatywy lub była ona zbyt droga. Oczywiście obecność silnie trującej rtęci wewnątrz sprawiała, że z reguły dość ostrożnie obchodzono się z takimi przyrządami i starano, aby szklany pojemniczek pozostał szczelny i nie rozbił się.
Nie każdy termometr przeznaczony do utylizacji jest jednak urządzeniem wykorzystującym rtęć. Zawartość przekłada się przy tym na to, gdzie powinniśmy oddać zepsuty przyrząd do mierzenia temperatury.
Warto pamiętać:
Gdzie oddać termometr rtęciowy? Jak sobie z nim poradzić? Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej należy pozbyć się takich przyrządów z domu. Bezwzględnie nie wolno jednak wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci, bo zawarta w nich rtęć jest silną trucizną dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego. Poważne zatrucie ludzkiego organizmu powodują już bardzo niewielkie dawki tej substancji. Dowiedziono także, że rtęć ma wpływ na powstawanie nowotworów mózgu.
Gdzie oddać termometr rtęciowy w bezpieczny sposób? W zasadzie mamy dwie możliwości. Chodzi o:
Gdzie utylizować termometr rtęciowy, który uległ rozbiciu? Przede wszystkim warto obchodzić się z tego typu przyrządami ostrożnie po to, by nie narażać siebie i otoczenia na zatrucie. Gdy już zdarzy się taki wypadek, należy postępować bardzo ostrożnie po to, by minimalizować zagrożenie.
Rozbicie termometru rtęciowego skutkuje uwolnieniem kuleczek rtęci. Nie są one jeszcze bardzo niebezpieczne w danym momencie, ale wzrost temperatury może powodować wydzielanie się toksycznych oparów. Pierwszym działaniem powinno być zebranie za pomocą tektury i szufelki wspomnianych kuleczek i szczelne zamknięcie ich w słoiku z zimną wodą.
Pod żadnym pozorem nie wolno ich palić. Nie stosuje się też w takim przypadku odkurzacza. Należy mieć na sobie maseczkę i gumowe rękawiczki. Miejsce po rozbiciu trzeba przemyć jednorazowymi chusteczkami, pomieszczenie zaś przewietrzyć, Utylizację resztek rtęci należy przeprowadzić po zasięgnięciu opinii Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pamiętajmy o tym, że uszkodzonego termometru rtęciowego nie możemy oddać w aptece.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić filtr do wody? Jak często wymieniać wkład i czy jest on bezpieczny dla środowiska?