Jak prać ręczniki, aby zawsze były miękkie? Ten płyn z kuchni o to zadba! Wystarczy kilka kropel

Jak prać ręczniki? Miękki i puszysty ręcznik jest bardzo przyjemny w użyciu, ale taki stan nie utrzyma się długo po zakupie, jeśli nie będziemy stosować pewnych zasad. Podpowiadamy, jak dbać o ręczniki, aby pozostały puchate i miłe w dotyku na bardzo długo.

Wydawać by się mogło, że pranie ręczników jest prostą czynnością. Faktycznie nie jest to trudne, o ile wiemy dokładnie, co robić. Jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad, twoje ręczniki będą miłe w dotyku, zachowają ładny wygląd i higieniczność. Co więcej, przełoży się to na ich trwałość, a zatem i twoje oszczędności.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste? Ważne jest już pierwsze pranie

Pierwszą istotną zasadą jest to, aby ręczniki prać od razu po kupieniu, jeszcze przed pierwszym użyciem. Półki sklepowe w końcu nie zawsze są najczystsze, a ponadto usuniemy w ten sposób pozostałości składników chemicznych użytych do ich produkcji, nadmiar barwników i ewentualne luźne nitki. Zaleca się też, aby ręczniki przed tym praniem namoczyć w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin. Dzięki temu włókna ręczników otwierają się i stają się bardziej chłonne.

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Praktyczne wskazówki i porady

Niektóre pralki mają specjalne programy do prania ręczników. Jeśli jednak twoje urządzenie go nie posiada, możesz samodzielnie zadbać o prawidłowe ustawienia. Optymalna temperatura prania ręczników to 40-60 stopni. Wirowanie najlepiej ustawić na jak najmniejszą liczbę obrotów. Ważny jest również wybór detergentów. Żele i kapsułki do prania sprawdzą się tu lepiej, gdyż proszek może być trudny do wypłukania z włókien. Nie zaleca się natomiast stosowania płynu do płukania ani płynów zmiękczających.

Pranie ręczników z octem. Rozwiązanie wielu problemów

Raz na jakiś czas możesz też dodać do prania pół szklanki octu na każdy ręcznik umieszczony w bębnie. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Ocet usuwa osad z materiału, co sprawia, że ręczniki będą bardziej miękkie i puszyste. Produkt ten utrwala również kolory. Ponadto ma właściwości odkażające i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Zapach samego octu powinien szybko wywietrzeć, ale jeśli obawiasz się, że będzie on drażniący, możesz dodać do pralki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Więcej o: