Wydawać by się mogło, że pranie ręczników jest prostą czynnością. Faktycznie nie jest to trudne, o ile wiemy dokładnie, co robić. Jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad, twoje ręczniki będą miłe w dotyku, zachowają ładny wygląd i higieniczność. Co więcej, przełoży się to na ich trwałość, a zatem i twoje oszczędności.
Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pierwszą istotną zasadą jest to, aby ręczniki prać od razu po kupieniu, jeszcze przed pierwszym użyciem. Półki sklepowe w końcu nie zawsze są najczystsze, a ponadto usuniemy w ten sposób pozostałości składników chemicznych użytych do ich produkcji, nadmiar barwników i ewentualne luźne nitki. Zaleca się też, aby ręczniki przed tym praniem namoczyć w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin. Dzięki temu włókna ręczników otwierają się i stają się bardziej chłonne.
Niektóre pralki mają specjalne programy do prania ręczników. Jeśli jednak twoje urządzenie go nie posiada, możesz samodzielnie zadbać o prawidłowe ustawienia. Optymalna temperatura prania ręczników to 40-60 stopni. Wirowanie najlepiej ustawić na jak najmniejszą liczbę obrotów. Ważny jest również wybór detergentów. Żele i kapsułki do prania sprawdzą się tu lepiej, gdyż proszek może być trudny do wypłukania z włókien. Nie zaleca się natomiast stosowania płynu do płukania ani płynów zmiękczających.
Raz na jakiś czas możesz też dodać do prania pół szklanki octu na każdy ręcznik umieszczony w bębnie. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Ocet usuwa osad z materiału, co sprawia, że ręczniki będą bardziej miękkie i puszyste. Produkt ten utrwala również kolory. Ponadto ma właściwości odkażające i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Zapach samego octu powinien szybko wywietrzeć, ale jeśli obawiasz się, że będzie on drażniący, możesz dodać do pralki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.