Problem ze zbyt wysokim poziomem wilgoci w domu nasila się zimą, gdy dużo rzadziej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia. Niestety zbyt duża wilgoć może mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców oraz doprowadzać do powstawania pleśni na ścianach, co dodatkowo wygląda niezbyt estetycznie. Jak walczyć z tym zjawiskiem?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić pomiędzy 40 a 60 procent. Jej prawidłowy poziom zależny jest od temperatury występującej wewnątrz budynku. Jeżeli w domu jest od 19 do 20 stopni Celsjusza, wilgotność powinna wynosić od 55 do 60 procent. Natomiast, jeżeli w pomieszczeniu jest nieco cieplej i temperatury sięgają 22 stopni, to warto utrzymać wilgoć na poziomie 40-45 procent. Odpowiednia wilgoć w mieszkaniu jest niezwykle ważna, ponieważ jej zbyt niski poziom powoduje, iż domownicy są znacznie bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje, natomiast zbyt wysoki może mieć negatywny wpływ na ich drogi oddechowe oraz ogólne samopoczucie.
Do skontrolowania poziomu wilgotności powietrza służy higrometr, nazywany również wilgotnościomierzem. Można go kupić za niewielkie pieniądze w praktycznie każdym sklepie elektronicznym. Dzięki niemu w szybki i banalnie prosty sposób sprawdzimy, jaki jest procent wilgotności w naszym domu lub mieszkaniu.
Jeżeli higrometr wykryje, że w twoim mieszkaniu jest wysoki poziom wilgotności, warto pokusić się o osuszacz powietrza. Co to jest? To urządzenie służy do pochłaniania nadmiernej wilgoci z powietrza. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego sprzętu, najprostsze z nich kosztują mniej niż 100 złotych.