Jak pielęgnować storczyka? Prosty trik by ta piękna roślina obsypała się kwiatami.

Storczyki królują w naszych domach i na parapetach. Ich popularność jest przede wszystkim uwarunkowana bardzo łatwą dostępnością. Nie są bardzo trudne, jeżeli chodzi o ich pielęgnacje, ale potrafią być niezwykle kapryśne. Są jednak triki, które sprawią, że nasza roślina będzie pięknie kwitła.

Orchidea, znana jako storczyk, cieszy oko pięknymi kwiatami nawet w środku zimy. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale może się zdarzyć, że będzie on potrzebował bardzo uważnej opieki. Jeśli mamy wrażenie, że nasz roślina ostatnio nie wygląda zbyt dobrze, mamy proste triki, które pomogą w odratowaniu rośliny.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowa odżywka do storczyka? Nie wyrzucaj robiąc obiad

Najważniejszymi składnikami środowiska dla dobrego storczyka jest odpowiednia ilość wody i światła. Jednak jeśli mimo to nasz storczyk nie prezentuje się najlepiej, można użyć niecodziennego, lecz sprawdzonego sposobu. Jeśli chcemy wzmocnić lub uratować przed uschnięciem naszą roślinę niezbędne będą nam skórki od ziemniaków. W nich znajdują się cenne witaminy i minerały, które sprawiają, że kwiat odżyje. Skórki od ziemniaków umieszczamy w szklance z przegotowaną wodą. Zostawiamy je pod przykryciem na cały dzień. Następnie oddzielamy napar od obierek i przelewamy powstałą miksturę do miski. Rozcieńczamy ją w proporcji 1:2. Taką odżywką możemy przetrzeć liście oraz łodyżki rośliny.

 Jak dbać o storczyki w doniczce? Wyciąg z czosnku

Jeśli chcemy, aby nasz kwiat miał długi okres kwitnięcia, podczas podlewania przy się nam czosnek. Wystarczy podlać nim roślinę raz w miesiącu. Wyciąg z czosnku nie może stać dłużej niż 2 dni, dlatego przygotowujemy go tuż przed planowanym podlewaniem. Będziemy potrzebować: 1 litr ciepłej wody i 3 ząbki czosnku. Czosnek przeciskamy przez praską bądź blendujemy. Wodę o temperaturze około 30-35 stopni Celsjusza wlewamy do słoika i dodajemy czosnek. Naszą miksturę odstawiamy na 24 godziny. Po upływie tego czasu roztwór przecedzamy. Następnie zanurzamy w nim doniczkę z kwiatem na około 30 minut. Na koniec odstawiamy, aż odpłynie z niej nadmiar wody.

Więcej o: