Kryształy z PRL-u wracają do łask. Sprawdź, czy masz je na strychu. Możesz na nich nieźle zarobić

Kupię kryształy PRL - tak często zaczynają się ogłoszenia zamieszczane na internetowych portalach sprzedażowych lub w lokalnej prasie. Kiedyś kojarzyły się z kiczem i brakiem gustu, dziś wracają na salony. Kolekcjonerzy kryształów z PRL-u są w stanie zapłacić za nie krocie.

W ostatnich latach wróciła moda na meble, naczynia i dekoracje z PRL. Wiele osób urządza swoje mieszkania oraz domy w stylu sprzed lat, a to daje doskonałą okazję do wzbogacenia się, jeśli na strychu, w piwnicy lub w pawlaczu masz pochowane starocie sprzed lat. Za kompletną zastawę możesz zafundować sobie nawet wakacje.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śladami serialu "Alternatywy 4". Jak teraz wyglądają lokacje z serialu?

Patera na ciasto, karafki, kieliszki i wazony. To tylko część tego, czego poszukują kolekcjonerzy 

Na internetowych aukcjach, aż roi się od ogłoszeń, w których sprzedawcy oferują naczynia z okresu PRL-u. Wśród nich królują m.in. kryształowe karafki, kieliszki oraz patery. Popularne i mniej kosztowne wyroby z tamtego okresu można zdobyć już za kilkadziesiąt złotych, jednak za niektóre trzeba słono zapłacić. Szczególnie cenne są całe kolekcje w doskonałym stanie, po których nie widać, że mają po kilkadziesiąt lat

Szkło krosno przyciąga kolekcjonerów. Szklane wyroby doceniono nie tylko w kraju 

Szkło z krośnieńskiej huty szkła "Krosno" cieszy się popularnością od stu lat. Została założona w 1923 roku, a kieliszki, naczynia i wazony z okresu PRL wykonane tym zakładzie są pożądane przez kolekcjonerów. Wyroby z krośnieńskiej huty już w latach 50. przykuł uwagę nie tylko Polaków, ale też mieszkańców Zachodu, którzy docenili szklane dzieła sztuki, a "Krosno" stało się ikona polskiego designu. 

Ceny kryształów z lat 70. Mogą kosztować krocie 

Dużym zainteresowaniem cieszą się kryształy z lat 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Na aukcjach osiągają zawrotne ceny. Za całe zestawy trzeba niekiedy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Dla kolekcjonerów nie ma to jednak znaczenia. Oryginalne, pełne uroku oraz eleganckie kryształy cieszą się powodzeniem. Dlatego, jeśli masz je w domu, a nie jesteś fanem tego stylu to z powodzenia, możesz sprzedać te przedmioty w internecie lub oddać do skupu antyków i zgarnąć za nie niemałą sumę, która podreperuje twój budżet, a być może pozwoli ci nawet udać się na wymarzone wakacje. 

Więcej o: