Wojna i późniejszy kryzys zmusiły wielu Polaków do emigracji. Osiedlali się nie tylko w Europie, ale i również w Ameryce, dzięki działaniu Ligii Morskiej i Kolonialnej. Polonia za granicami Polski liczy naprawdę wiele osób. W niektórych zagranicznych państwach istnieją polskie sklepy, szkoły, a także kościoły, w których można wysłuchać mszy w języku polskim. Język polski jako język urzędowy w innym kraju stał się realny. Z nowości mogą skorzystać mieszkańcy tej gminy. To miejsce jest oddalone o 10 000 km od Polski!
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W tej gminie od roku możesz wypełnić dokumenty w języku polskim. Mowa tutaj o kraju w Ameryce Południowej, a konkretnie... Brazylii. Język polski oficjalnie został uznany za język urzędowy w gminie Aurea. Aby doprowadzić do tej sytuacji, trzeba było się naprawdę się postarać. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, którzy pochodzą z Polski, sprawa się jednak nieco zmienia. Szacuje się, że Polonia w Brazylii może liczyć nawet ponad 1,5 miliona osób, głównie w trzech stanach: Santa Catarina, Paranie i Rio Grande do Sul.
Inicjatorem tej sprawy jest Fabricio Wichrowski, który reprezentuje polską grupę etniczną w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul. Nie da się ukryć, że brazylijska Polonia dokonała czegoś niesamowitego i wyjątkowego w historii. Wichrowski podkreśla, że nieoceniona okazało się wsparcie innych organizacji, bez których ta sytuacja mogła się nie powieść. Zyskał poparcie Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Instytutu Języka Polskiego.
Na stronie stowarzyszenia "Wspólnota Polska" napisano, że polski jako język urzędowy w jednej z gmin Brazylii, to nie koniec działań.
W planach jest inwentaryzacja i opracowanie funkcjonowania języka polskiego jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brazylii, a w konsekwencji wpisanie go na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.