Dracena obrzeżona, dracena wonna i dracena sandera to rośliny, które bez wątpienia potrafią ożywić oraz nadać charakteru każdej przestrzeni. Jak dbać o dracenę? Co zrobić, żeby dracena bujnie rosła? Poznaj świetne triki na uprawę draceny.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dracena wonna naturalnie rośnie w wilgotnych lasach w Afryce, a w warunkach domowych osiąga nawet do dwóch metrów wysokości. Roślina wyróżnia się swoimi szerokimi i zielonymi liśćmi, które przypominają liście kukurydzy. Dracena lubi glebę o półprzepuszczalnym podłożu, czyli pH 5,5-6,3. Kwiat należy postawić w jasnym miejscu, gdzie jest rozproszone światło. Najlepiej będzie się czuł w temperaturze od 18 do 24 stopni Celsjusza. Latem dracenę należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, a zimą co 7-10 dni.
Wysoko rozgałęziony pień z efektownym pióropuszem to właśnie dracena obrzeżona. Pochodząca z Madagaskaru roślina, jest dość prosta w uprawie. Najlepiej ustawić dracenę obrzeżoną na południowym parapecie lub w miejscu, gdzie jest sporo rozproszonego światła. W przypadku tej rośliny należy pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż bez tego liście draceny żółkną. Latem kwiat podlewamy raz w tygodniu, a co jakiś czas możemy zraszać jej liście.
Dracena sandera w środowisku naturalnym osiąga do 1,5 metra wysokości, a w warunkach domowych może mieć nawet 1 metr. Dobrze roślinie w jasnych pomieszczeniach w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby uprawiać roślinę w żyznej i przepuszczalnej glebie wraz z keramzytem. Do podlewania używaj miękkiej wody, ponieważ roślina źle reaguje na chlor i uzdatniacze.