Jaki jest limit przewożenia osób przy kat. B? To nie jest wcale takie oczywiste. Odpowiedź cię zdziwi

Kwestie dotyczące ilości przewozu osób są przewidziane w przepisach. Jednak żeby nie było za łatwo, to okazuje się, że jest mowa o dwóch limitach. O jednym mowa w prawie, a drugi pojawia się w uwarunkowaniach konstrukcyjnych pojazdu. Trzeba o tym pamiętać, żeby nie mieć kłopotów.

Na samym początku warto przypomnieć, że prawo jazdy kategorii B upoważnia kierowców do prowadzenia nie tylko samochodów osobowych, ale również małych samochodów dostawczych. Samochód samochodowi nie jest równy. Niektórymi pojazdami mogą poruszać się tylko dwie osoby, niektórymi pięć, a w innych przypadkach nawet więcej. Dlatego warto wiedzieć, jaki limit przewożonych osób dotyczy osób posiadających prawo jazdy kategorii B. Jeżeli popełnisz błąd, możesz spotkać się z przykrymi konsekwencjami. 

Zobacz wideo Gala The Best of Moto 2022. Które samochody zostały nagrodzone?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Limit osób w samochodzie. Ile osób można przewozić?

Według zapisów w przepisach ruchu drogowego osoba, która ma prawo jazdy kategorii B, może prowadzić pojazd maksymalnie z 9 osobami na pokładzie. Do rachunku jest doliczony już kierowca, czyli przewozić wolno osiem osób. Na dodatek jest to teoretyczne, ponieważ każdy samochód może przewozić inną liczbę osób. Informację o tym, ile osób może przewodzić dany pojazd, znajduje się w dowodzie rejestracyjnym.

Kara za nadmiarowego pasażera. To nie jest mała kwota

Jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że samochodem porusza się więcej osób, niż zostało to podane w dowodzie rejestracyjnym konkretnego pojazdu, kierowcę czeka kara.

Surowa kara dla kierowcy. Na mandacie może się nie skończyć

Funkcjonariusze dokonujący kontroli drogowej mogą nałożyć na kierowcę jeszcze jedną karę. Niestety mowa tutaj o utracie prawa jazdy. Jednak sytuacja ta jest możliwa tylko w sytuacji, w której w pojeździe znajdują się trzy "nadprogramowe" osoby, według limit osób znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym. Prawo jazdy nie jest odbierane na zawsze, jednak kierowca utraci możliwość kierowania pojazdem na 3 miesiące. 

Więcej o: