Jak poprawnie używać kierunkowskazów na rondzie? Ta kwestia budzi wiele kontrowersji wśród kierowców

Nie da się ukryć, że kierunkowskazy na rondzie to kontrowersyjny temat wśród kierowców. Wiele osób nie używa ich wcale, a część robi to niepoprawnie. Kwestia nie jest jednoznacznie opisana w przepisach o ruchu drogowym. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji?

Każdy samochód jest wyposażony w kierunkowskazy. Używanie ich przy zmianie pasa ruchu, czy przy skręcie jest oczywiste. Sprawa komplikuje się w przypadku ronda. Ta kwestia wywołuje sporą dyskusję wśród kierowców. Powodem takiej sytuacji jest brak odpowiednich przepisów, które regulują ten proces w ustawie o ruchu drogowym. Dlatego kierowcy samodzielnie interpretują zachowanie na skrzyżowaniu okrężnym, co często prowadzi do nieporozumień. Ważny jest zdrowy rozsądek. 

Zobacz wideo 18-latek w Audi przeskoczył przez rondo w Sulechowie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kierunkowskaz na rondzie. Dużo zależy od sytuacji na drodze

Co ciekawe, zachowanie na rondzie zależy od tego, czy jest to małe, czy duże rondo. Warto zapamiętać zasadę, że kierunkowskaz powinno się zawsze włączać w momencie opuszczania tego okrężnego skrzyżowania. Należy go włączyć, zanim dojedzie się do zjazdu, w który kierowca chce się udać. Jeżeli rondo jest bardzo małe, a kierujący pojazdem chce zjechać trzecim zjazdem, to warto zasygnalizować to włączeniem lewego kierunkowskazu, wjeżdżając na skrzyżowanie. 

Duże rondo = duży problem? To skomplikowane 

Jeżeli na rondzie są co najmniej dwa pasy, to kierunkowskaz powinno używać się częściej. Używanie lewego kierunkowskazu nie będzie tutaj potrzebne, ponieważ może wprowadzić sporo zamieszania, wyjątkiem jest obecność sygnalizacji świetlnej. Wtedy lewy kierunkowskaz jak najbardziej jest potrzebny.  Najważniejsze na takim rondzie jest zajęcie odpowiedniego pasa w zależności od wyboru zjazdu, którym kierowca chce opuścić skrzyżowanie. Jeżeli w czasie jazdy chcesz go zmienić, to bezwzględnie zasygnalizuj ten ruch włączeniem kierunkowskazu. Ważne jest także uruchomienie go, aby inni kierujący pojazdem wiedzieli, że chcesz zjechać z ronda, dlatego trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie. 

Mandat za kierunkowskaz na rondzie. Kary mogą być wysokie

Za niewłaściwą jazdę na skrzyżowaniu okrężnym można otrzymać mandat:

  • 200 zł za utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie, lub błędne sygnalizowanie manewru
  • 150 zł za nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem
  • 500 zł za niestosowanie się do sygnałów świetlnych
Więcej o: