Czym wyczyścić bardzo brudny dywan? Domowy sposób, który nie będzie kosztował więcej niż 5 złotych

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Jeśli masz problem z wyczyszczeniem dywanu, jesteś w dobrym miejscu. Czysty dywan jest podstawowym elementem, każdego eleganckiego domu, więc o jego praniu trzeba myśleć zawczasu. Czy pranie dywanu musi kosztować nas krocie? Niekoniecznie!

Istnieje mnóstwo sposobów na wypranie dywanów, najprostszą z nich jest oddanie dywanów do profesjonalnej firmy zajmującej się właśnie tą czynnością. Niestety zazwyczaj wymaga to przeznaczenie dość dużej ilości pieniędzy. Zdarza się też, że dochodzi do nagłego wypadku jak wylanie soku na dywan, musimy wtedy działać szybko. Jak więc samodzielnie wyprać swój dywan?

Zobacz wideo Sok marchewkowy, pomidorowy, a może z buraka? Na każdą z tych plam mamy sprawdzony myk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bardzo brudny dywan. Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek prania czy odświeżania dywanów, musimy pamiętać, żeby dokładnie go odkurzyć. Jest to szczególnie ważne przy modelach z długim runem, gdyż brud i kurz wnikają w nie bardzo głęboko. Czasami oprócz odkurzania, niezbędne może okazać się wytrzepanie dywanu. Warto pamiętać, że regularne odkurzanie dywanu, znacznie ułatwia pranie. Sprawia to, że zanieczyszczenia są regularnie usuwane i nie wnikają do głębszych warstw dywanów.

Jak wyczyścić dywan na sucho domowymi sposobami? Sypkie produkty

Popularną metodą czyszczenia dywanów jest użycie sypkich produktów jak soda oczyszczona. Jest ona najczęściej wybieranym sposobem, nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale też jej dostępność i niska cena. Oprócz usuwania brudu soda też niweluje brzydkie zapachy. Wystarczy przy użyciu szmatki równomiernie rozprowadzić ją na wykładzinie, pozostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Soda poradzi sobie z plamami z wina, a czasami i z tłuszczu. Podobne działanie będą miały płatki mydlane i skrobia ziemniaczana, 3 łyżki płatków na 500 gramów skrobi. Taka mieszanka musi być na dywanie około 30 minut, a po upływie tego czasu zamiast odkurzania, wcieramy ją w dywan.

Jak wyczyścić dywan sodą? Wystarczy 5 złotych

Dywan można też wyczyścić na mokro. Jedyne czego będzie potrzebować to ocet, woda i soda oczyszczona. Do pół litra wody dodajemy szklankę octu i dwie łyżki sody oczyszczonej. Całość musimy dobrze wymieszać i przelać do butelki z atomizerem. Całość rozpylamy na dywanie i wcieramy. Tak opryskany dywan zostawiamy na 24 godziny, a po tym czasie dokładnie odkurzamy bądź wytrzepujemy.

Więcej o: