Dzień Kobiet 2023. Kiedy i dlaczego go celebrujemy? Historia święta na przestrzeni lat

Skąd wziął się Dzień Kobiet? Jak ten dzień jest obchodzony w Polsce i na świecie? Historia święta na przestrzeni lat. Kiedy powstało i w jaki sposób powinno się je obchodzić? Wbrew wielu opiniom nie jest to wymysł i relikt ideologii PRL. Sprawdź, najważniejsze informacje!

Dzień Kobiet jest popularny nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tego dnia celebrujemy poprzez obdarowywanie najbliższych pań prezentami, przy okazji okazując im wsparcie i oddanie. Nie dotyczy to tylko naszych drugich połówek, ale też kobiet w rodzinie, najbliższych przyjaciół oraz koleżanek z pracy. Jaka jest geneza tego święta?

Zobacz wideo Pełna słodyczy szkatułka ze zdjęciem, czyli prezent na Dzień Kobiet w wersji last minute

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest Dzień Kobiet 2023? Różne daty

W europejskiej kulturze Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest dnia 8 marca, który w tym roku wypada w środę. Natomiast na przykład w Tunezji ten dzień świętowany jest 13 sierpnia. W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet wypada 8 kwietnia, ale zazwyczaj świętuje się go 10 kwietnia. 

* Ciężarne Rosjanki masowo uciekają do Argentyny. Chcą koniecznie urodzić tam dziecko

Skąd się wziął Dzień Kobiet? Geneza święta

Panuje błędne przekonanie, że Dzień Kobiet swoje początki miał w czasach PRL-u. Historia Dnia Kobiet sięga, aż do 1857 roku w Stanach Zjednoczonych. Odbył się wtedy strajk pracownic branży włókienniczej, kiedy to kobiety domagały się wyrównania płac i skróconego dnia pracy. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Podczas Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej w Kopenhadze, która odbyła się w 1910, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Wtedy polegał on na domaganiu się prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych dla kobiet. W Polsce to święto zaczęto zauważać i obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej, jednak już 8, a nie 19 marca.

Zarysowana żuchwa Jak się pozbyć drugiego podbródka? Film ma ok 2 mln wyświetleń viral

Kiedy jest Dzień Mężczyzny? Tego dnia świętują panowie

Dzień Mężczyzny jest w Polsce obchodzony tuż po Dniu Kobiet - 10 marca. Nie powinno się go mylić z datą 30 września, kiedy świętowany jest Dzień Chłopaka. Nie jest to przypadkowa data, gdyż tego dnia w Kościele Katolickim nieoficjalnie obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników. Można jeszcze usłyszeć o 2 innych datach, a mianowicie 4 kwietnia, kiedy to świętowano podczas PRL-u. 19 listopada natomiast obchodzone jest Międzynarodowy Dzień Mężczyzn zapoczątkowany przez Trynidad i Tobago przy wsparciu ONZ, jako wyraz równości i równouprawnienia płci.

Więcej o: