Jak pielęgnować monsterę, aby była bujna? Lepiej nie popełniaj tych błędów! Przez to jej liście żółkną

Monstera to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślina w naszych domach i biurach. Co ciekawe, istnieje ponad 50 odmian tej rośliny, które możemy hodować w naszych mieszkaniach m.in.: monstera monkey, monstera minima, monstera variegata, monstera dziurawa czy monstera peru.

Pielęgnacja monstery nie należy do najtrudniejszych zadań, jednak pewnych zasad należy przestrzegać, jeśli ma być ozdoba naszego mieszkania. Sprawdź, która odmiana tej roślin najlepiej będzie pasować do twojego wnętrza. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie są odmiany monstery? Te często goszczą w naszych wnętrzach 

Najpopularniejszą odmiana monstery jest monstera dziurawa, która ma liście z dziurami w różnych kształtach. Bardziej unikatowa jest monstera variegata, która ma duże dziurawe liście z białymi nieregularnymi wzorami. Mniejsza od pozostałych jest monstera minima, która osiąga zaledwie pół metra wysokości. Natomiast monstera peru ma wyjątkowe ulistnienie, wyróżniają ją wybrzuszeniami na blaszkach. Z kolei monstera monkey to odmiana o liściach bez dziur. 

Jak pielęgnować monsterę dziurawą? O tym należy pamiętać

Co zrobić, aby monstera dziurawa była piękna? Należy zadbać o odpowiednie stanowisko. Najlepiej będzie się czuła w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura około 20 stopni. Dobrym miejscem dla tej rośliny będzie stanowisko w pobliżu okna skierowanego na wschód lub północ, jednak nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jak często ją podlewać? Dopiero kiedy podłoże przeschnie. Dwa razy w tygodniu warto także zraszać jej liście wodą. Kurz pojawiający się na liściach najlepiej usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki

Dlaczego liście monstery żółkną? Co monstera dziurawa chce nam przez to powiedzieć? 

Choć monstera nie jest rośliną bardzo wymagająca, to trzeba pamiętać o tym, w jakich warunkach czuje się najlepiej. Nie przepada za zbyt wilgotnym podłożeń, a jeśli zostanie przelana, da nam o tym znać, zmieniając kolor swoich liści z zielonego na żółty. Niestety, kiedy zauważymy żółte liście, musimy je odciąć, ponieważ osłabiają roślinę i mogą przyciągnąć do niej szkodniki. To niejedyny powód zmiany koloru liści monstery. Stres związany z przesadzaniem, za mała ilość światła oraz przesuszenia, także mogą prowadzić do żółknięcia liści.

Więcej o: