Ulga termomodernizacyjna 2023 to nawet 53 tys. złotych! Wystarczy spełnić tylko jeden warunek

Rozpoczęło się składanie rozliczeń podatkowych za 2022 rok. Jedną z ulg, z której mogą skorzystać Polacy, jest ulga termomodernizacyjna 2023. Jeśli w trakcie remontu spełniono kilka warunków, będzie można zaoszczędzić nawet 53 tys. złotych. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Od 15 lutego można składać zeznanie podatkowe za 2022 rok. W związku z tym warto wiedzieć, z jakich ulg można skorzystać, aby zaoszczędzić pieniądze. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna 2023. Co można odliczyć z jej tytułu i kto z niej skorzysta?

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna 2023?

Na portalu gov.pl można przeczytać, że z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. Zaliczają się do tego również budynki w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Tak naprawdę warunek jest jeden. Ulga przysługuje osobom posiadającym wydatki na termomodernizację domu.

Ulga termomodernizacyjna 2023, a rozliczenie PIT za 2022 rok. Co można odliczyć?

Termomodernizacja polega głównie na ulepszeniu domu pod kątem ograniczenia zużycia ilości energii koniecznej do ogrzania domu i wody. Wchodzą w to działania, takie jak:

  • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji,
  • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych,
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych,
  • zmniejszanie straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła.

Warto jednak pamiętać, że nie można skorzystać z ulgi, jeśli budynek nie został oddany do użytku i ciągle jest w budowie.

Ulga termomodernizacyjna 2023 - kalkulator. Ile można zaoszczędzić?

Prawo do ulgi można udokumentować fakturą wystawioną przez podatnika VAT czynnego. Korzystając z ulgi można odliczyć aż do 53 tysięcy złotych. Kwota musi pokrywać wszystkie realizowane działania termomodernizacyjne. Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, odlicza się je wraz z tym podatkiem. Warto jednak pamiętać, że jeśli w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek, podatnik nie zrealizuje przedsięwzięć termomodernizacyjnych, ulgę trzeba zwrócić. 

Więcej o: