Azalia doniczkowa. Sprowadzone rady pielęgnacyjne ogrodników, by długo i obficie kwitła

Azalia doniczkowa zimowanie. Ta roślina jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących dekorujących nasze wnętrza zima i wczesną wiosną. Przy tej roślinie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, by ich kwitnienie było długie i obfite. Krótki poradnik jak dbać o tę piękną roślinę.

Jako azalie doniczkowe w sprzedaży najczęściej spotkać można azalię indyjską. Można zakupić wiele odmian azalii, które różnią się od siebie budową kwiatu oraz kolorami. Azalie doniczkowe osiągają do 50 centymetrów wysokości. Istnieje odmiana azalii (azalia japońska), która może być sadzona w naszych ogrodach.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Azalia doniczkowa jak pielęgnować? Sprawdzone rady

Azalia musi mieć stale wilgotne podłoże. Jeśli zapomnimy o jej regularnym podlewaniu, liście i kwiaty zaczynają więdnąć i opadać. Wtedy roślinę należy wstawić do miski z wodą, by ziemia nasiąkła. Roślinę zostawiamy w wodzie na godzinę, po czym ją wyjmujemy i nadmiar wody odlewamy. Na podłoże najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalną ziemię do azalii dostępną w sklepach

Czy azalia doniczkowa jest wieloletnia? Azalia doniczkowa po przekwitnięciu

Gdy azalia zakończy zakwitanie, trzeba wykonać jeszcze jeden zabieg, przy znów zakwitła. Musimy usunąć wszystkie przekwitnięte kwiaty. Następnie przycinamy wszystkie gałązki mniej więcej o 1/3, dzięki temu krzaczek się zagęści. Po tym przestawiamy ją w chłodniejsze miejsce. Od drugiej połowy  mają do października może ona stać w półcieniu w ogrodzie. Później znów przenosimy ją do domu, gdzieś gdzie temperatura wynosi maksymalnie 12 stopni Celsjusza. Tam musi pozostać, aż zawiążą się pąki kwiatowe. Kiedy je zauważymy, przenosimy azalie do cieplejszego miejsca, gdzie temperatura będzie wynosiła około 18 stopni Celsjusza. Póki nie otworzy pąków, powinniśmy zraszać liście. Jeśli spełnimy te warunki, Azalia przetrwa wiele lat.

 Ile razy w roku kwitnie azalia doniczkowa? Dbanie o kwiaty

Azalia doniczkowa kwitnie tylko raz przez zimę aż do wczesnej wiosny. Te rośliny są bardzo wymagające i trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Trzeba zapewnić jej odpowiednio jasne stanowisko zimą najlepiej najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu. Mimo że lubią chłodniejsze pokoje, nie przepadają jednak za przeciągami. Dobrze je trzymać z daleka od kaloryferów. Ważne jest też, żeby zasilać te rośliny specjalnymi preparatami do Azalii lub roślin kwitnących co około 2-3 tygodnie.

Więcej o: