Co zrobić, żeby hoja zakwitła? Zastosuj proste zmiany w pielęgnacji, a roślina obrodzi kwiatami

Hoya carnosa, znana również jako hoja różowa lub woskownica, to egzotyczna roślina o niezwykle ciekawym wyglądzie. Bardzo często zdarza się jednak, że hoja nie chce kwitnąć. Co może być tego przyczyną? Wyjaśniamy, jak dbać o hoję prawidłowo i zwiększyć szansę na pojawienie się jej kwiatów.

Hoja różowa jest rośliną, która nie wymaga wiele uwagi. Charakteryzują ją grube, soczyste liście, które mogą stanowić piękną ozdobę domu, nawet jeśli roślina nie kwitnie. Jeśli jednak chcemy cieszyć się również kwiatami hoi, do pielęgnacji musimy podejść bardziej świadomie. Cierpliwi ogrodnicy będą mogli podziwiać mięsiste kwiaty w kształcie gwiazdek o pięciu płatkach.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kwiat hoja: jak pielęgnować? Podstawowe zasady uprawy

Woskownica jest rośliną, która lubi dużą ilość światła, jednak nie może być wystawiona na zbyt silne działanie promieni słonecznych. Optymalne będą parapety okien od strony południowo-wschodniej. Podlewanie hoi powinno być bardzo ograniczone. Roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy jej podłoże przeschnie. Zimą natomiast możemy nawet pozostawić hoję przez jakiś czas w suchym podłożu, co powinno pobudzić ją do kwitnięcia latem. Samo podłoże musi być spulchnione, luźne i dobrze przepuszczalne. Dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi do kwiatów, torfu oraz piasku.

Wojna w Ukrainie, zdjęcie ilustracyjne Ten film z Ukrainy wyciska łzy. Matka wita córkę wracającą z frontu [WIDEO]

Hoja: kwiat doniczkowy. Zadbaj o odpowiednie warunki dla rośliny pnącej

Hoja jest rośliną pnącą, więc należy jej zapewnić odpowiednie warunki do takiego wzrostu. W tym celu możemy postawić ją w pobliżu barierki od schodów lub umieścić w doniczce pręty z bambusa. Wystarczające powinny być też sznurki pociągnięte z sufitu. Jeśli nie zapewnimy rośliny wsparcia, po którym mogłaby się piąć, pędy będą rozrastać się we wszystkie strony i ewentualnie opadać po kilku tygodniach.

Podlewanie kwiatow Kwiat żółknie i nie rośnie? Wystarczy połączyć ten tani produkt z wodą

Kiedy kwitnie hoja? Co zrobić, żeby hoja zakwitła?

Hoja kwitnie po raz pierwszy po 2-3 latach od ukorzenienia się i jest to całkowicie naturalne. Jeśli więc twoja roślina nie ma kwiatów w pierwszych latach uprawy, nie jest to jeszcze powód do obaw. Co więcej, szanse na zakwitnięcie hoi zwiększa zapewnienie je całkowitego spokoju. Warto zatem posadzić ją w nieco większej doniczce, aby nie było konieczne przesadzanie jej w krótkim czasie. Najlepiej, aby hoja pozostawała w jednej doniczce przez 5-7 lat. Z drugiej strony ciaśniejsza doniczka sprzyja kwitnięciu. Optymalna średnica doniczki dla dorosłej rośliny to 15-20 cm.

Więcej o: