Ile może dorobić emeryt w 2023? Od marca zmieniają się limity! Ci seniorzy stracą prawo do świadczenia

Ile może dorobić emeryt? Wielu seniorów decyduje się na kontynuację pracy zawodowej po przejściu na emeryturę. W niektórych sytuacjach jednak dodatkowy zarobek może oznaczać zmniejszenie wysokości świadczenia lub jego całkowite zawieszenie. Ile może dorobić emeryt w 2023? Wyjaśniamy!

Dorabianie do emerytury to sposób na poprawę sytuacji finansowej seniorów, a także utrzymanie większej aktywności w sferze społecznej. Seniorzy, którzy się na to decydują, muszą jednak mieć na uwadze określone limity dotyczące wysokości możliwych zarobków. Ich wysokość zmienia się co kwartał, a najnowsze stawki zaczną obowiązywać już od 1 marca 2023.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile może dorobić emeryt w 2023? Nowe limity od 1 marca 2023

Według ogólnej zasady emeryt nie może dorobić więcej niż 70% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku przekroczenie tego limitu wysokość wypłacanego świadczenia zostanie odpowiednio pomniejszona. Zarobki przekraczające 130% minimalnego wynagrodzenia będą skutkować całkowitym zawieszeniem świadczenia. Nowe limity zostały ogłoszone 14 lutego 2023 w Monitorze Polskim. Zgodnie z komunikatem, od 1 marca 2023 wynoszą one:

  • 4713,50 zł - co stanowi 70% minimalnego wynagrodzenia,
  • 8753,60 zł - co stanowi 130% minimalnego wynagrodzenia.

Rosjanka otruła Ukrainkę. Kobieta przeżyła i opowiedziała, jak to się stało. 'Byłam w śpiączce 34 minuty' (Po lewej - Olga, po prawej - Wiktoria) Rosjanka otruła Ukrainkę, by ukraść dokumenty. Olga opowiada przerażającą historię

Ile można dorobić do emerytury 2023? Ci seniorzy mogą dorabiać bez ograniczeń

Należy zaznaczyć, że limity dorabiania do emerytury nie dotyczą wszystkich seniorów. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie ZUS-u, bez żadnych ograniczeń dorabiać mogą:

  • emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych lub inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową,
  • osoby pobierające renty rodzinne, które przysługują po osobach uprawnionych do ww. świadczeń,
  • renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Jest petycja o nowe 500 plus co miesiąc. Wystarczy 40 lat i jeden dokument Jest petycja o nowe 500 plus co miesiąc. Wystarczy 40 lat i jeden dokument

Dorabianie do emerytury i renty. Pamiętaj, aby informować ZUS

Seniorzy kontynuujący pracę zarobkową w momencie składania wniosku o przyznanie świadczenia powinni informację tę odpowiednio zaznaczyć. W przypadku podjęcia zatrudnienia w późniejszym okresie ZUS powinien być poinformowany o tym fakcie w jak najkrótszym terminie. Co ważne, do końca lutego każdego roku, wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o wysokości dochodu za rok poprzedni. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie ZUS-u.

Więcej o: