Program Ciepłe Mieszkanie 2023. Dofinansowanie to prawie 40 tys. zł! Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Program "Ciepłe Mieszkanie" to rządowe dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, tak zwanych "kopciuchów", w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Rząd przeznaczył na ten cel prawie półtora miliarda złotych. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć wniosek o Program Ciepłe Mieszkanie 2023.

W 2023 roku program "Ciepłe Mieszkanie" oferuje dofinansowanie termomodernizacji mieszkań, w tym wymiany źródła ciepła i nieszczelnych okien. Rząd przeznaczył na ten cel 1,4 miliarda złotych i planuje zmiany w co najmniej 80 tysiącach lokali w budynkach wielorodzinnych. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, oraz kiedy zostanie ogłoszony nabór.

Zobacz wideo Rządzący sfałszują wybory? "Przygotowują faule wyborcze"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program ciepłe mieszkanie 2023. Dla kogo jest skierowany i co zakłada?

Program "Ciepłe Mieszkanie" to dofinansowanie przeznaczone dla właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy chcą przeprowadzić w nich termomodernizację. Można otrzymać je między innymi na nowe źródło ciepła, podłączenie do wspólnego efektywnego źródła ciepła, instalacje c.o. i c.w.u., wentylację mechaniczną, a także wymianę nieszczelnych okien i drzwi. Program jest uzupełnieniem programu Czyste Powietrze, który skierowany był do właścicieli domów jednorodzinnych.

Ciepłe Mieszkanie 2023. Kiedy i jak będzie można składać wnioski?

Operatorem programu są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Samorządy muszą uzyskać deklaracje mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie "Ciepłe Mieszkanie", a następnie przesłać je do wspomnianych funduszy. Po pozytywnym rozpatrzeniu gmina podpisze umowy o dopłaty z beneficjentami końcowymi. Gminy będą informować właścicieli mieszkań o terminach składania wniosków poprzez ogłoszenia na swoich stronach internetowych. Według informacji na portalu rządowym powinno nastąpić to jeszcze w tym roku:

Zgodnie z Programem drugi nabór zostanie uruchomiony do 31.12.2023 r., w zależności od dostępności środków.

Program Ciepłe Mieszkanie 2023. Można uzyskać nawet 40 tysięcy złotych

Dofinansowanie zależeć będzie od dochodu i dzieli się na trzy grupy:

-grupa 1 (do 120 tys. zł dochodu rocznie) otrzyma do 15 tys. zł (do 30% kosztów kwalifikowanych),
-grupa 2 (do 1673 zł/os. lub 2342 zł/os.) - do 25 tys. zł (do 60%),
-grupa 3 (do 900 zł/os. lub 1260 zł/os.) - do 37,5 tys. zł (do 90%).

W miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych gmin dofinansowanie może wzrosnąć o 5 pkt proc. do 95% kosztów (do 39,9 tys. zł).

Więcej o: