Dopłata do gazu i wniosek o dopłatę do prądu 2023. Nadal można zyskać nawet kilkanaście tys. złotych!

Rząd oferuje dofinansowanie do niektórych źródeł energii, które ma na celu obniżenie i tak już wysokich opłat. To m.in. dopłata do gazu i dopłata do prądu 2023. Dla kogo są poszczególne dofinansowania? Jak je uzyskać? Nadal nie jest za późno, aby złożyć wniosek.

W obecnych czasach wielu z nas odczuwa trwogę, widząc rachunki za gaz i prąd. Każde wsparcie finansowe stanowi zatem dużą pomoc. Formy dofinansowania w tym zakresie oferuje także rząd. Jeśli jednak chcemy z nich skorzystać, musimy pilnować obowiązujących terminów. Niektóre z nich bowiem już minęły.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dopłata do gazu 2023. Jak uzyskać dofinansowanie ogrzewania gazem?

Dzięki tarczy antyinflacyjnej podatek za gaz w 2022 wynosił 0%. Od stycznia 2023 VAT na gaz wrócił do poprzedniej stawki, czyli 23%. W związku z tym rząd ogłosił możliwość refundacji poniesionych kosztów VAT dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Dofinansowanie to będzie wynosić:

  • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Zwrot VAT-u od ceny gazu obowiązuje przez cały rok, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. Wniosek można składać po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w tym roku. Więcej informacji oraz instrukcję wypełnienia wniosku o refundację znajdziemy na stronie rządowej.

Dopłata do prądu 2023. Kiedy wypłata pieniędzy?

Do 1 lutego możliwe było również składanie wniosków o dodatek elektryczny. Z tej formy dofinansowania mogły skorzystać gospodarstwa, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Osoby, które złożyły wniosek w terminie, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy do 31 marca 2023, zgodnie z informacjami udzielonymi w grudniowym ogłoszeniu.

Program Mój Prąd. Dopłata do prądu dla użytkowników fotowoltaiki

Z dofinansowania prądu mogą jednak wciąż skorzystać gospodarstwa, które energię elektryczną pozyskują z fotowoltaiki. Najnowsza edycja programu Mój Prąd skierowana jest do osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing. Wysokość dopłat wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju dofinansowania, o które się staramy. Co ważne, termin w tym przypadku został przedłużony do 31 marca 2023. Więcej informacji na temat programu oraz instrukcja, jak złożyć wniosek (wraz ze szczegółowymi stawkami dofinansowania) dostępe są na oficjalnej stronie internetowej.

Więcej o: