Dopłata do gazu i wniosek o dopłatę do prądu 2023. Nadal można zyskać nawet kilkanaście tys. złotych!

Rząd oferuje dofinansowanie do niektórych źródeł energii, które ma na celu obniżenie i tak już wysokich opłat. To m.in. dopłata do gazu i dopłata do prądu 2023. Dla kogo są poszczególne dofinansowania? Jak je uzyskać? Nadal nie jest za późno, aby złożyć wniosek.

W obecnych czasach wielu z nas odczuwa trwogę, widząc rachunki za gaz i prąd. Każde wsparcie finansowe stanowi zatem dużą pomoc. Formy dofinansowania w tym zakresie oferuje także rząd. Jeśli jednak chcemy z nich skorzystać, musimy pilnować obowiązujących terminów. Niektóre z nich bowiem już minęły.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dopłata do gazu 2023. Jak uzyskać dofinansowanie ogrzewania gazem?

Dzięki tarczy antyinflacyjnej podatek za gaz w 2022 wynosił 0%. Od stycznia 2023 VAT na gaz wrócił do poprzedniej stawki, czyli 23%. W związku z tym rząd ogłosił możliwość refundacji poniesionych kosztów VAT dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Dofinansowanie to będzie wynosić:

  • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Zwrot VAT-u od ceny gazu obowiązuje przez cały rok, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. Wniosek można składać po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w tym roku. Więcej informacji oraz instrukcję wypełnienia wniosku o refundację znajdziemy na stronie rządowej.

Wjazd do Strefy Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu.Nowy obowiązek dla wszystkich polskich kierowców? Brak tej zielonej naklejki oznacza 500 złotych kary

Dopłata do prądu 2023. Kiedy wypłata pieniędzy?

Do 1 lutego możliwe było również składanie wniosków o dodatek elektryczny. Z tej formy dofinansowania mogły skorzystać gospodarstwa, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Osoby, które złożyły wniosek w terminie, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy do 31 marca 2023, zgodnie z informacjami udzielonymi w grudniowym ogłoszeniu.

GrzejnikJak odpowietrzyć grzejnik? Ten trik sprawi, że znowu będzie ciepło

Program Mój Prąd. Dopłata do prądu dla użytkowników fotowoltaiki

Z dofinansowania prądu mogą jednak wciąż skorzystać gospodarstwa, które energię elektryczną pozyskują z fotowoltaiki. Najnowsza edycja programu Mój Prąd skierowana jest do osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing. Wysokość dopłat wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju dofinansowania, o które się staramy. Co ważne, termin w tym przypadku został przedłużony do 31 marca 2023. Więcej informacji na temat programu oraz instrukcja, jak złożyć wniosek (wraz ze szczegółowymi stawkami dofinansowania) dostępe są na oficjalnej stronie internetowej.

Więcej o: