Naukowcy sprawdzili, które psy są najinteligentniejsze. Te rasy to prawdziwe bystrzaki

Psy uznawane są nie tylko za najlepszego przyjaciela człowieka, ale też i jedno z najmądrzejszych zwierząt. Nie wszystkie rasy jednak odznaczają się taką samą inteligencją. Która rasa psów jest najinteligentniejsza? Odpowiedzi na to pytanie dostarczyło badanie z wykorzystaniem testów smartDOG.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Helsińskim w Finlandii miało na celu wyłonienie najbardziej inteligentnej rasy psów. Jest ono zarazem jednym z największych badań w tym obszarze. Testy przeprowadzone były między marcem 2016 a lutym 2022.  Pełny raport z badań został opublikowany w czasopiśmie "Scientific Reports" i dostępny jest online.

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Jesteś miłośnikiem zwierząt? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Testy inteligencji psów smartDOG. Podstawowe informacje o badaniach

Spośród psów zgłoszonych do badania wyłoniono grupę ponad 1 tys. osobników, a każda z uwzględnionych 13 ras miała co najmniej 40 przedstawicieli, przy czym jedna z grup to mieszańce. Psy miały od roku do 8 lat.  W badaniu wykorzystano autorskie narzędzie, czyli baterię testów smartDOG. Poszczególne testy skupiały się na takich aspektach jak poziom aktywności, zachowania eksploracyjne, samokontrola, zdolność rozwiązywania problemów, logiczne wnioskowanie czy pamięć krótkoterminowa.

* Kulisy wizyty Bidena w Kijowie. Kreml wiedział wcześniej: "mocarstwa nuklearne"

Najinteligentniejsza rasa psów według badania. Ten owczarek nie ma sobie równych

Najlepsze wyniki w większości kategorii zdobywały psy rasy Border Collie. Owczarki osiągały bardzo dobre rezultaty podczas testowania takich czynników jak poznanie społeczne, samokontrola czy przestrzenne rozwiązywanie problemów. Border Collie już od dawna mają reputację niezwykle inteligentnych psów, które łatwo i chętnie poddają się tresurze.

Kot Kot rasy manx czym się różni od innych kotów? Nie ma jednej części ciała

Która rasa wypadła najgorzej? Ten popularny psiak okazuje się nie być najbystrzejszy

Najmniej bystrą rasą w badaniu okazał się labrador retriever. Rasa ta jest jedną z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce. Labradory są żywiołowymi i przyjaznymi psami, które doskonale sprawdzają się jako towarzysze rodzin z dziećmi. Często wykorzystywane są również np. jako psy ratownicze. Okazuje się jednak, że podczas badania smartDOG wypadały szczególnie słabo w kategoriach związanych z rozwiązywaniem problemów, czy samokontrolą.

Wnioski z badania. Nie tylko rasa wpływa na inteligencję psów

Jak zauważają same autorki badania, różnice pomiędzy psami mogą wynikać nie tylko z uwarunkowań genetycznych, ale też i doświadczenia życiowego oraz ich dotychczasowej tresury. Z drugiej strony jednak duża liczebność grupy badawczej powinna pozytywnie wpłynąć na rzetelność otrzymanych rezultatów.

Więcej o: