Czy twój pies też tak robi? Wiemy, dlaczego psy liżą ludzi! Prawda jest inna niż podejrzewasz

Niektórzy uwielbiają to uczucie, a inni nienawidzą. Mowa tu oczywiście o lizaniu przez psa. Co w ten sposób pupile chcą nam powiedzieć? Dlaczego psy tak lubią lizać swoich właścicieli i nie tylko? Mamy na to odpowiedź!

Niektóre z zachowań psów mogą spowodować zdziwienie, a u niektórych niestety nawet obrzydzenie. Oczywiście jest to zrozumiałe, każdy z nas jest inny. Lizanie przez psa dla jednej osoby będzie czymś miłym, a dla drugiej niekoniecznie. Dlaczego psy nas liżą i co to oznacza? 

Zobacz wideo Tak wygląda katarski sklep z sokołami. Przywiązane, łapane do siatek. Rozrywka bogaczy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego psy nas liżą? Odpowiedź jest prosta

Psy liżą ludzi czy inne zwierzaki z wielu powodów. Jednym z powodów jest pokazanie swojej sympatii do drugiego osobnika. Lizanie to również forma powitania wśród psów. Psy wyczuwają również złość u człowieka, a gdy już ją odczują, chcą pomóc właścicielowi się odstresować i często zaczynają go po prostu lizać w dobrej intencji. Można również zauważyć sytuacje, gdy pies liże sam siebie, co również może oznaczać fakt, że w ten sposób chce się delikatnie odstresować. Pieski chcąc zachęcić nas do pieszczot czy zabaw potrafią przyjść i zacząć nas lizać. W ten sposób chcą zyskać nieco uwagi. Jeśli piesek właśnie zjadł coś pysznego, zacznie oblizywać miskę, jeśli ty jadłeś obiad, pupil również może będzie chciał lizać ci twarz czy dłoń ze względu na zapach jedzenia.

Lizanie psa a choroby bakteryjne. Czy stanowią zagrożenie?

Niektórzy właściciela psów traktują je jak członka rodziny, a czasami niczym człowieka. Z jednej strony to bardzo urocze i można zauważyć, jak człowiek darzy miłością inne stworzenie. Jednak w niektórych sytuacjach powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że pies to zwierze i nie zawsze każdy kontakt z nim jest dla nas zdrowy. W szczególności należy uważać na lizanie psa po twarzy. Kontaktu ludzkiej śluzówki z psią, trzeba unikać, aby ustrzec się przed chorobami zakaźnymi. Psy mogą przenosić takie bakterie jak np. pasteurella multocida wywołującą pasterelozę, która objawiać się może m.in. gorączką, dusznościami czy kołataniem serca.

Czy pozwalać psu na lizanie? 

W zależności od tego, jak podchodzisz do lizania twarzy przez psa, pokaż mu od małego czy to lubisz, czy nie. To od ciebie zależy, jak wychowasz swojego psa, więc gdy ten jest szczeniakiem, warto mu pokazać, czy lizanie twarzy sprawia ci przyjemność, czy jednak nie. Jeśli nie tolerujesz lizania przez psa twarzy, odsuń się od niego na 30 sekund, w ten sposób pies może zrozumieć, że nie powinien tak robić. Jeśli nie sprawia ci to problemu, to baw się z nim, jednak pamiętaj, aby zawsze umyć ręce i twarz po takich czynnościach. 

Więcej o: