Jaki dzień rozpoczyna wielki post? Tradycja 40. dni ma dla chrześcijan szczególne znaczenie

Kiedy rozpoczyna się wielki post? Jak długo trwa wielki post i jakie tradycje są wówczas pielęgnowane? Wierni Kościoła katolickiego przygotowują się do Wielkanocy w określony sposób i ma to dla nich szczególne znaczenie. Już niedługo nadejdzie ważny dla nich dzień - środa popielcowa.

Jeden z ważniejszych okresów w roku dla wiernych Kościoła katolickiego już lada moment się rozpocznie, a oczywiście mowa o wielkim poście. Wielki post potrwa aż do świąt wielkanocnych, a tradycja obchodzenia wielkiego postu sięga II wieku. Kiedy się rozpoczyna?

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielki post — czym jest? Poznaj historię tego wyjątkowego czasu

Wielki post to czas pokuty dla chrześcijan, którzy w ten sposób przygotowują się do nadejścia świąt wielkanocnych. W Kościele Katolickim wielki post trwa 40 dni, jednak co ciekawe nie są wliczane do tego niedziele. To właśnie 40 dni Jezus według Biblii spędził na pustyni i pościł.

* Пригожин назвав три гріхи, за які вагнерівців "розстрілюють на місці"

Na czym polega wielki post? Ten dzień rozpoczyna przygotowania do wielkanocy

Wiele osób zastanawia się jaki dzień rozpoczyna wielki post — jest to oczywiście Środa Popielcowa. W tym roku Środa Popielcowa wypada 22 lutego i to właśnie wtedy rozpocznie się post. Tego dnia wierni zostaną obsypani popiołem w kościołach, który pochodzi z zeszłorocznych palm wielkanocnych. Wielki post potrwa do Wielkiej Soboty, czyli do 8 kwietni 2023 roku. Na Wielkanoc chrześcijanie będą czekać 46 dni.

Berneński pies pasterski Berneński pies pasterski to łagodny pupile. To dobry wybór dla dzieci

Tradycje na wielki post. O tym możesz nie wiedzieć

Wielki post to czas skupienia, refleksji i pokuty dla wiernych. Jednak jak się okazuje, czas ten ma pewne tradycje. Dawniej, gdy zaczynał się wielki post, ludzie dokładnie szorowali swoje naczynia, aby usunąć z nich tłuszcz oraz często również chowali mięso, którego w czasie postu nie należy jeść. Wielki post to również stronienie od imprez, więc chowano instrumenty muzyczne. Współcześnie jedną z tradycji, którą możemy zaobserwować, jest np. droga krzyżowa, kiedy to wierni odtwarzają drogę Jezusa na śmierć.

Więcej o: