Jak i kiedy przycinać trawy ozdobne? Wystarczy jeden trik, a będą zachwycać przez cały rok

Trawy ozdobne to świetny element dekoracyjny każdego ogrodu. Trawy pampasowe, czy rozplenica japońska, oraz inne rodzaje nie tylko fantastycznie wyglądają, ale także są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Jednak, aby trawy ozdobne do ogrodu bujnie rosły, należy regularnie je przycinać. Kiedy to robić? Jak wykorzystać suche trawy?

Większość traw ozdobnych wymaga przycinania. Sprawdź, jak to zrobić i spraw, że twój ogród na wiosnę stanie się istną dżunglą.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja traw ozdobnych. Unikaj tych błędów, a będą bujnie rosły 

Pamiętaj, aby sadzić je w miejscach mocno nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Trawy ozdobne nie są fanami wody, dlatego warto zasadzić je na pochylonym ternie, dzięki czemu je nadmiar będzie naturalnie spływał. Te rośliny nie są zbytnio wymagające, można je sadzić praktycznie przez cały rok, jednak nie warto robić tego zimą. Najlepiej, aby podłoże, w którym będą się rozwijać, było próchnicze, żyzne i dobrze przepuszczalne. W związku z występującymi zimą mrozami, trawy należy w tym okresie okryć i zabezpieczyć. Jednak najważniejszym elementem pielęgnacyjnym jest ich przycinanie. Bez tego ani rusz!

Jak i czym przycinać trawy ozdobne? To bardzo ważne

Aby dobrze przygotować się do cięcia traw ozdobnych, należy sięgnąć po okulary i rękawiczki ochronne, które zabezpieczą nas przed ostrymi pędami. Przed rozpoczęciem cięcia, trzeba zebrać w kupę wszystkie źdźbła. Jeżeli mamy do czynienia z mocno rozrośniętą rośliną, warto poprosić o pomoc drugą osobę. Wszystkie pędy należy obciąć na jednakowej wysokości. Najczęściej powinniśmy zostawić minimum 10 cm trawy nad ziemią. Jeżeli są to nieco starsze kępy, warto zostawić ponad 20 cm. 

Do cięcia traw potrzebny ci będzie specjalistyczny sprzęt z bardzo ostrym ostrzem. Nie rób tego zwykłymi nożyczkami lub nożem, gdyż możesz uszkodzić pędy! W przypadku młodych i niskich traw wystarczy zwykły ręczny sekator, jednak do przycinania wysokich i grubych kęp niezbędne mogą okazać się nożyce ręczne lub elektryczne. 

Kiedy należy ciąć trawy ozdobne? Suszone trawy włóż do wazonu 

Najczęściej przycinanie tego typu roślin odbywa się w połowie marca. Warunkiem koniecznym jest odpowiednia pogoda, dlatego, jeśli w tym terminie wciąż jest zimno, nie rób tego i zaczekaj na cieplejsze dnia! Jak możemy poznać, że trawa wymaga cięcia? W środku zaczną wyrastać młode pędy. Turzyce, ostnice i rozplenice charakteryzuje niska odporność na zimno, dlatego w ich przypadku z cięciem warto wstrzymać się do wiosny. Ponadto istnieją także trawy ozdobne chłodnolubne, które można ciąć zimą, a są to m.in. trzcinniki, owsica wieczniezielona i sesleria jesienna oraz skalna. 

Co więcej, ucięte pędy można wykorzystać jako ozdoba w domu! Suche trawy ozdobne należy włożyć do wazonu i spryskać lakierem do włosów, dzięki czemu nie będą się obsypywały.

Więcej o: