Od kiedy można siać nawozy azotowe 2023? Te powiaty nie uzyskały pozwolenia. Wprowadzono nowe zasady

Kiedy siać nawóz azotowy na wiosnę? Są nowe przepisy dotyczące stosowania azotu, które zakładają zgodę na nawożenie w zależności od pogody. Jak sprawdzić, gdzie można stosować azot? Niektóre powiaty będą musiały na to zaczekać. Podpowiadamy, jakie rośliny nie lubią azotu i czym go zastąpić.

Nowe przepisy dotyczące stosowania nawozów azotowych w zależności od warunków pogodowych weszły w życie w 2023 roku. Aby dowiedzieć się, kiedy można siać nawozy na wiosnę, warto skorzystać z polecanych przez rząd serwisów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią azot, a zbyt duża ilość pierwiastka im zaszkodzi. Dowiedz się więcej na temat stosowania nawozów azotowych.

Zobacz wideo Mniej pieniędzy dla rolników. Hetman: To przykład obnażenia kłamstwa, jakim ta władza karmiła rolników od lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać nawóz azotowy na wiosnę? Sprawdź, czym jest i kiedy go stosować

Nawozy azotowe są to nawozy mineralne, które umożliwiają szybkie i efektywne nawożenie gleby. Według Rozporządzenia Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 roku, stosowanie ich powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami rządu, by nie doprowadzić do nadmiernego zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Aby ułatwić rozeznanie rolnikom, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił na stronie agrometeo.imgw.pl informacje, dzięki którym możemy sprawdzić, czy na naszym terenie jest już możliwe nawożenie. Codziennie publikowany jest wykaz powiatów, w których można wcześniej zastosować azot.

Zgodnie z danymi na 21 lutego 2023 roku są to powiaty:

- dolnośląskie: lubański, złotoryjski, strzeliński, górowski, głogowski,
- lubuskie: Gorzów Wielkopolski, słubicki, krośnieński, zielonogórski, nowosolski,
- wielkopolskie: kościański, wolsztyński
- zachodniopomorskie: Koszalin i Świnoujście.

Do momentu wystosowania kolejnego komunikatu, pozostałe powiaty robić tego nie mogą.

Prezydent Rosji Władimir Putin, 21 lutego 2023 r. Przemówienie "dziadka z bunkra", "do kitu", "wyczerpał się". Ukraińcy drwią z Putina

Jakie rośliny nie lubią azotu? Przede wszystkim krzewy owocowe i ozdobne

Niektóre rośliny nie tolerują nadmiernego stosowania nawozów azotowych, co może prowadzić do przesadnego wzrostu liści, kosztem kwiatów lub owoców. Przykłady takich roślin to: róże, brzoskwinie, truskawki, maliny, winogrona oraz drzewa owocowe. W przypadku tych roślin zaleca się stosowanie nawozów zawierających fosfor i potas.

Kret w ziemi Humanitarny sposób na pozbycie się kreta. Kosztuje mniej niż 5 złotych

Czym zastąpić nawóz azotowy? 

W przypadku upraw, które nie wymagają dużych ilości tego pierwiastka, warto rozważyć stosowanie nawozów naturalnych lub organicznych, takich jak obornik, czy kompost. Ważne jest jednak, aby dostosować rodzaj nawozu do potrzeb konkretnych roślin i gleby, dlatego warto skonsultować się z fachowcem lub odnaleźć niezbędne informacje, przed rozpoczęciem zabiegów.

Jak uprawiać szeflerę w domu? Pamiętaj o tych zasadach, a będzie bujnie rosła Przelana szeflera? Sposoby dzięki którym ją uratujesz, by nie wyrzucać.

Więcej o: