Ulga na dziecko 2023: najnowsze informacje. Komu przysługuje i ile wynosi? Warunki mogą zaskoczyć

Już niedługo będziemy rozliczać podatki za rok 2022, warto więc zwrócić uwagę na dostępne ulgi, które pozwolą zaoszczędzić nieco pieniędzy. Sprawdź, komu przysługuje ulga na dziecko, do jakiego wieku obowiązuje, czy jest zależna od dochodu oraz jakie warunki należy spełnić, by ją otrzymać.

Zbliżający się okres rozliczania podatków za rok 2022 to dobry czas, aby zwrócić uwagę na dostępne ulgi podatkowe. Jedną z najpopularniejszych jest ulga na dziecko, która stanowi formę wsparcia finansowego dla rodziców i opiekunów prawnych. Sprawdź, kogo dotyczy i jakie warunki spełnić, by ją otrzymać.

Zobacz wideo Odbieranie noworodka i świeżo upieczonej mamy ze szpitala. Jakie zadania ma tata? Jak ubrać dziecko na podróż?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na dziecko 2023. Ile wynosi w tym roku odliczenie na dziecko?

Zeznanie podatkowe można składać od 15 lutego 2023. Jedną z najczęściej wykorzystywanych ulg jest ulga na dziecko. W tym roku wynosi ona:

  • 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko,
  • 92,67 zł miesięcznie na drugie,
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie,
  • 225,00 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Do kiedy ulga na dziecko? Sprawdź, komu przysługuje i kiedy ma miejsce ulga na dziecko pełnoletnie

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzinom zastępczym. Aby z niej skorzystać, należy spełnić określone warunki:

w przypadku dzieci małoletnich, poniżej 18 roku życia, ulga przysługuje bez względu na to, czy dziecko jest zdrowe, czy niepełnosprawne,

dla dzieci z niepełnosprawnością, które mają zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ulga z kolei przysługuje bez względu na wiek,

pełnoletnie, uczące się dzieci mogą skorzystać z ulgi do ukończenia 25. roku życia, o ile nie osiągnęły dochodów podlegających opodatkowaniu. Warto pamiętać, że zasada nie obowiązuje przy pobieraniu renty rodzinnej.

Czy ulga na dziecko jest zależna od dochodu?

Ulga na dziecko jest niestety zależna od dochodu. W związku z tym rodzic nie będzie miał prawa do odliczenia, jeśli jego zarobki w 2022 roku przekroczyły następujące kwoty:

112 000 zł, jeśli rodzic pozostawał cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumowane są dochody z małżonkiem),

112 000 zł, jeśli samotnie wychowywał dziecko,

56 000 zł, jeśli rodzic nie pozostawał w związku małżeńskim, także przez część roku.

Warto wiedzieć, że podatnik nie będzie uważany za osobę w związku małżeńskim, będąc w separacji lub jeśli współmałżonek został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo przebywa w więzieniu. Ponadto, limity nie dotyczą osób, które wychowują dwójkę lub więcej dzieci.

Więcej o: