Włączyć czy nie? Obieg wewnętrzny, kiedy szyby są zaparowane, odpowiednie postępowanie

Z zaparowanymi szybami muszą sobie radzić praktycznie wszyscy kierowcy. Ten problem występuje na największą skalę w okresie jesienno-zimowym. Wiele kierowców zastanawia się jak pozbyć się tego problemu raz i na zawsze. Czy warto korzystać wtedy z obiegu wewnętrznego?

Kierowcy w okresie jesienno-zimowym borykają się z wieloma problemami, jak odśnieżanie samochodów czy trudne warunki drogowe. Wśród nich znajdują się również kłopoty z parującymi szybami, które są nie tylko irytujące, ale też ograniczają widoczność, co może być powodem niebezpiecznych sytuacji na drogach. Jak pozbyć się tego problemu i czy warto włączać wtedy obieg wewnętrzny?

Zobacz wideo Chodakowska "z zacieszem" myje szyby

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego parują? Powody kłopotów

To zjawisko jest spowodowane różnicami temperatur pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem samochodu. Śnieg i deszcz sprawiają, że wilgotność powietrza jest wyższa, a przenoszone na butach i ubraniu krople wody osadzają się na wycieraczkach i tapicerce, żeby później wyparować i osadzić się na szybach. Zaparowane szyby znacznie utrudniają widoczność, a co za tym idzie, stwarzają zagrożenie na drodze. Zmniejszone pole widzenia kierowcy to większe ryzyko, że nie zauważy pieszego lub przeszkody.

Sposób na zaparowane szyby? To proste

By pozbyć się zaparowanych szyb w samochodzie, należy włączyć nawiew i skierować go na szybę. Obieg wewnętrzny powinien być wtedy wyłączony, gdyż wilgotne powietrze w samochodzie jest właśnie źródłem problemu. Dobrym pomysłem może być przełączenie go na obieg zewnętrzny. Klimatyzacja w normalnych warunkach powinna poradzić sobie z zaparowanymi szybami. Należy jednak sprawdzać stan filtra kabinowego, raz na jakiś czas, bo brudny lub wilgotny nie będzie spełniał swojej funkcji. 

Zapobieganie parowaniu szyb. To warto robić

W celu zmniejszenie ryzyka zaparowanych szyb powinniśmy pozbyć się wszystkich mokrych przedmiotów z kabiny samochody. Również stan techniczny pojazdu ma duży wpływ na to zjawisko. Wilgoć może być objawem nieszczelności, któregoś z elementów. Warto sprawdzić uszczelki przy drzwiach i w razie zauważenia pęknięć, wymienić je. W kabinie powinien panować porządek, a przed wejściem buty najlepiej wytrzepać z nadmiaru wody. Powinniśmy się tez pozbyć wszystkich otwartych butelek i puszek po napojach. Dobrym pomysłem będzie regularne korzystanie z klimatyzacji, które pomoże osuszyć powietrze.

Więcej o: