Oficjalnie: jest petycja o dożywotnie 500 plus co miesiąc! Wystarczy 40 lat i jeden dokument

W styczniu 2022 roku wpłynęła do Sejmu petycja obywatelska w sprawie wprowadzenia dodatkowego świadczenia. Dorosłe osoby mają również szansę na otrzymywanie 500 złotych i to dożywotnio. Dodatek dla małżeństw z 40-letnim stażem niestety nie przysługuje wszystkim parom.

W Polsce coraz rzadziej zawiera się związki małżeńskie, a wiele z nich kończy się rozwodem. Jednak istnieją osoby, które osiągnęły staż kilku dekad. Choć jest to rzadkość, to pojawił się pomysł na finansowe uhonorowanie takich par. Sprawdź, na czym miałoby polegać Małżeństwo+.

Zobacz wideo Od 65 lat tworzą szczęśliwy związek. Pani Basia i Pan Andrzej opowiedzieli nam o ich uczuciu. "Mówili, że nie pasujemy do siebie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

500 dla małżeństw z dłuższym stażem. Procedowanie dodatku. Dla kogo?

Niedawno podano informację o planach wprowadzenia dodatkowego świadczenia w wysokości 500 złotych dla starszych małżeństw. Propozycja ta wynika z petycji, która została złożona do Sejmu i zakłada wprowadzenie dodatku dla par o wieloletnim stażu małżeńskim. Według proponowanej ustawy, związki z co najmniej 40-letnim stażem miałyby otrzymywać comiesięczne, dożywotnie świadczenie w wysokości 500 zł. Autorzy petycji zwracają uwagę na trudną sytuację seniorów, wynikającą ze słabej opieki zdrowotnej oraz niskich emerytur.

Dodatek dla małżeństw z 40 letnim stażem. Czy powinno wejść w życie? Zdania są podzielone

Zdania polityków w sprawie programu Małżeństwo+ są podzielone. Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, określiła inicjatywę jako "piękną", podkreślając, że w obecnych czasach licznych rozwodów należy przemyśleć takie rozwiązanie. Jednocześnie zasugerowała, że lepszym pomysłem będzie wypłacenie jednorazowego świadczenia. Z drugiej strony pojawiają się kontrowersje. Posłanka PO Urszula Augustyn zakwestionowała pomysł. 

Emeryta powinno być stać na godne życie bez nich. Lepiej więc by było, gdyby po prostu emerytury były wyższe. Dlaczego dodatek mają dostawać akurat małżeństwa z długim stażem? Wśród takich par mogą być osoby bardzo dobrze sytuowane, które doskonale sobie poradzą bez tych pieniędzy.

- powiedziała w rozmowie z serwisem finanse.wp.pl.

Małżeństwo+ 2023. Czy wejdzie w życie w tym roku?

Obecna minister rodziny, Marlena Maląg, wyjawiła, że rząd obecnie nie pracuje nad ustawą Małżeństwo+, co oznacza, że na ten moment nie ma planów wprowadzenia świadczenia. Mimo to, politycy uznają pomysł za ciekawy i sugerują rozważenie wprowadzenia jednorazowego świadczenia dla osób z długoletnim stażem małżeńskim. Na chwilę obecną jednak nie wiadomo, czy projekt zostanie przyjęty w przyszłości.

Więcej o: