Nieodśnieżony chodnik może narazić cię na ogromną karę finansową. Ustawa nie pozostawia złudzeń

Mandat za nieodśnieżony chodnik może nas słono kosztować. Obowiązek odśnieżania jest przez większość osób w Polsce dobrze znany. Kiedy śnieg prószy pora pomyśleć o pracach przed domem, tym bardziej że lód i śnieg mogą doprowadzić do wypadku. Kto ma obowiązek odśnieżać posesję? Wyjaśniamy!

Odśnieżanie chodnika nie należy do przyjemnych czynności. Niestety jest to obowiązek każdej osoby, przed której domem nazbiera się biały puch. Zapisy na temat tego można znaleźć w konkretnych ustawach, które z chęcią ci przybliżymy.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Kto ma odśnieżać chodnik przy posesji? Co mówią o tym przepisy?

Za lód na chodniku przed twoim domem możesz zapłacić surową karę. Mówi o tym art. 117 kodeksu wykroczeń. Jeśli nie usuniesz śniegu lub lodu w obrębie swojej nieruchomości, możesz zapłacić karę do 1500 złotych. Jednak w zależności od litości organów ścigania, może się to skończyć na naganie. Mimo wszystko warto wiedzieć, czy jesteś osobą zobowiązaną do usunięcia śniegu i lodu sprzed domu.

Kto ponosi odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik? Łopata do śniegu przyda się tym osobom.

Ustawa jest co do tego jasna. O obowiązku odśnieżania mówi art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu porządku w gminach i brzmi on następująco: 

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych

Oznacza to, że każdy chodnik, który jest położony bezpośrednio obok domu, należy uprzątnąć. Choć może to być denerwujące, to jednak ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób, które przechodzą obok twojego domu. 

Jak zapłacić mandat przelewem? Dokładną instrukcję znajdziesz na stronie polskiej policji

Jeśli niestety spotkał cię smutny obowiązek opłacenia mandatu, możesz to zrobić między innymi za pomocą przelewu. Na stronie wabrzezno.policja.gov.pl została podana dokładna instrukcja, dzięki której zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje. 

Więcej o: