Czym wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby, aby twoje urządzenie wyglądało jak nowe

Piekarnik do zabudowy czy piekarnik elektryczny nie ma znaczenia. W każdym z nich zbiera się brud i tłuszcz, który później bardzo trudno doczyścić. Są jednak proste sposoby na wyczyszczenie piekarnika bez konieczności szorowania. Wypróbuj te skuteczne triki, aby twój piekarnik błyszczał jak nowo.

Często używane sprzęty kuchenne, szybko się brudzą. Tłuszcz i przypalenia są ciężkie do doczyszczenia, zwłaszcza jeśli nie mamy specjalnych sposobów na ich posprzątanie. Na szczęście są proste triki, które pozwolą ci szybko pozbyć się uporczywego brudu.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najskuteczniejsze czyszczenie piekarnika. Najpierw demontaż

Zdarzają się sytuacje, że oprócz brudu zalegającego wewnątrz piekarnika, gdzie są szuflady i bęben, pryskający tłuszcz trafia na drzwiczki. Na szczęście posiadają one zazwyczaj specjalny przycisk, który pozwala je zdemontować. Podwójne szyby także można w prosty i szybki sposób odczepić, aby móc łatwo posprzątać przestrzeń pomiędzy nimi. Trzeba jednak pamiętać, że robi się to wyłącznie na zimnym piekarniku. Dzięki rozmontowaniu drzwiczek piekarnika szybciej i łatwiej umyjemy sprzęt. 

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki. Łatwo i bez szorowania

Dobrą opcją na wyczyszczenie piekarnika jest wykorzystanie do tego tabletki do zmywarki. Popularność tego sposobu stale rośnie, głównie dlatego, że może uporać się z największymi zabrudzeniami. Jak to zrobić? Potrzebna nam będzie głęboka blacha. Następnie nastawiamy piekarnik na 200 stopni. Kiedy będzie już rozgrzany, wstawiamy do niego blachę wypełnioną wodą. Sprawdzi się również wypełnione wodą naczynie żaroodporne. Do naczynia wrzucamy tabletkę do zmywarki. Zostawiamy naszą czyszczącą miksturę w piekarniku na 2 godziny. Następnie należy wyczyścić piekarnik gąbka lub szmatką, bez szorowania!

Jak wyczyścić piekarnik. Domowa pasta na mocny brud

Można przygotować również domowy środek czyszczący. Będziemy potrzebować:

  • łyżkę sody oczyszczonej,
  • łyżkę octu,
  • łyżkę płynu do mycia naczyń,
  • łyżkę wody.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, aż do połączenia. Po tym nakładamy pastę w miejscach, gdzie pojawiły się zabrudzenia i pozostawiamy na kilka minut, żeby zaczęła działać. Brud powinien teraz bardzo łatwo schodzić.

Więcej o: