Jak odpowietrzyć kaloryfer? Ten sposób powinien znać każdy! Pozwoli ci zaoszczędzić na rachunkach

Zapowietrzone grzejniki to uciążliwy problem, który powoduje uciekanie ciepła, a co za tym idzie, większe opłaty za ogrzewanie. Nie ważne, czy jest to kaloryfer żeliwny, czy aluminiowy, regularne odpowietrzanie jest konieczne. Sprawdź, jak możesz to zrobić łatwo i szybko.

Odpowietrzanie kaloryfera jest kluczową czynnością jego prawidłowego funkcjonowania. Zapchany grzejnik nie jest w stanie wykorzystać swojego potencjału do ocieplenia całego mieszkania, co może skutkować wyższymi rachunkami lub nawet całkowitym brakiem grzania. Okazuje się jednak, że wcale nie musisz szukać pomocy fachowca — możesz przeprowadzić odpowietrzanie samodzielnie. Zobacz, jak.

Zobacz wideo Ekspert: Węgiel sprowadzony z Rosji dawał stosunkowo dużo ciepła

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapowietrzony kaloryfer? Zwróć uwagę na te "objawy"

Na szczęście objawy zapowietrzonego kaloryfera są łatwe do zauważenia. Typowymi symptomami są:

  • nagrzewanie się tylko z jednej strony lub wcale,
  • odgłosy bulgotania,
  • szumy,
  • ciepłe żebra na górze, zimne na dole.

Taki grzejnik nie będzie działał prawidłowo i może pobierać podwójną ilość mocy, by nagrzać mieszkanie. Może skutkować to bardzo wysokimi rachunkami lub powstaniem grzyba w mieszkaniu.

Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy? Ten sposób powinien znać każdy!

Odpowietrzenie kaloryferów aluminiowych jest bardzo proste. W dodatku, że w nowszych modelach grzejniki posiadają specjalne odpowietrzniki, ułatwiające ten proces. Na początek, przed rozpoczęciem odpowietrzania należy wyłączyć termostat na i przekręcić zawór grzejnika w dół. Następnie musisz użyć odpowiedniego klucza, aby przekręcić śrubę, która znajduje się na białej części kaloryfera, aż usłyszysz cichy syk. Po tym należy wszystko na powrót dokładnie zakręcić i sprawdzić, czy grzejnik będzie prawidłowo działał. Jeśli wciąż nie będzie się nagrzewał, powtórz cały proceder.

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego. Zrobisz to samodzielnie w domu

W przypadku kaloryfera żeliwnego sytuacja jest bardzo podobna. Na sam początek zaopatrz się w płaski klucz oraz miskę i wyłącz termostat lub zawór zasilający. Naczynie podstaw pod zawór, a kluczem ostrożnie odkręć śrubę, znajdującą się na rurze odprowadzającej ciepłą wodę. Po odkręceniu śrubki usłyszysz syk, a do miski zacznie ściekać woda. Kiedy cała ciecz już wyleci, dokładnie go zakręć i po chwili sprawdź, czy udało się go odpowiednio odpowietrzyć. W przypadku dalszych problemów powtórz proces lub zatrudnij fachowca.

Więcej o: