Jak pielęgnować azalię? Zamiast wyrzucać fusy do kosza, stwórz naturalny nawóz

Azalia to piękna i popularna roślina ozdobna, która może cieszyć nasze oczy przez wiele lat, również zimą. Charakteryzuje się intensywnie kolorowymi kwiatami oraz zimozielonymi liśćmi. Sprawdź, czym różni się azalia domowa od ogrodowej oraz jak je pielęgnować, by zdrowo kwitły.

Azalia doniczkowa to piękny kwiat, która zdobi nasze domy zimą i wczesną wiosną. Jednak aby cieszyć się jej pięknymi kwiatami przez długi czas, należy zadbać o odpowiednie warunki. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, aby cieszyła nas swoim urokiem przez długi czas.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Azalia doniczkowa - pielęgnacja. Piękny kwiat o niecodziennych wymaganiach

Azalia domowa to piękna roślina ozdobna, która zachwyca nas swoimi intensywnie kolorowymi kwiatami i zimozielonymi liśćmi. Jednakże jej wymagania są dość specyficzne, zwłaszcza jeśli chodzi o podlewanie. Kwiat musi mieć stale wilgotne podłoże, a równocześnie zbyt częste nawadnianie może doprowadzić do przegnicia korzeni. Azalia, jeśli ma mieć mokrą ziemię, musi stać w niewielkim półcieniu. Wybór miejsca dla tej rośliny może być problematyczny, ale warto sprawdzić, gdzie najlepiej się przyjmie. Wśród jej najpopularniejszych odmian wyróżniamy indyjską oraz japońską.

Azalia japońska. Ta odmiana nada się zarówno do doniczki, jak i do ogrodu

Istnieje odmiana, która może być z powodzeniem sadzona w naszych ogrodach. Jest nią azalia japońska, występująca jako krzew. W maju i czerwcu jej wspaniałe, duże kwiaty, są prawdziwą ozdobą wiosennego ogrodu. Niemniej jednak uprawa azalii wymaga pewnych warunków. Jest to przede wszystkim ciepłe i słoneczne stanowisko, a także próchnicze podłoże o sporej przepuszczalności i kwaśnym odczynie gleby. Po zasadzeniu jej w naszym ogrodzie powinniśmy dokładnie wyściółkować ziemię wokół krzewów. Najlepiej zrobić to przekompostowaną korą sosnową.

Jak dbać o azalię? Zastosuj naturalny nawóz

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie pięknych kwiatów na krzewie lub w doniczce jest okresowe zakwaszanie gleby, na przykład za pomocą nawozu z fusów po kawie. Jego wykonanie jest banalnie proste. Aby przygotować roztwór z fusów, należy wsypać ich 1 szklankę do 10 litrów wody i poczekać, aż się namoczą. Po około 15 minutach mieszamy płynny nawóz i od razu podlewamy nim azalię w ogrodzie lub doniczce. Zaleca się przeprowadzanie takiego zabiegu co najmniej raz na 2 tygodnie, aby uzyskać oczekiwane efekty.

Więcej o: