Za te usługi seniorzy nie zapłacą ani grosza! Najważniejsze ulgi i zniżki dla emerytów po 60-tce

Rozliczenie PIT 2023 daje możliwość nie tylko skorzystania z takich ulg jak ulga termomodernizacyjna czy ulga na internet. Są też zniżki dla seniorów, z których można skorzystać na co dzień. Wyjaśniamy, jakie ulgi po 60. roku życia są warte uwagi.

Koszty życia często przewyższają seniorów. Ceny w sklepach wciąż rosną, a emerytura nie starczają na wszystko. Z tego powodu w wielu miejscach emeryci mogą liczyć na zniżki, a nieraz nawet na darmowe usługi. Sprawdź, z jakich ulg mogą skorzystać seniorzy.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulgi dla seniorów 2023. Darmowe przejazdy komunikacją miejską

Legitymacja emeryta i rencisty pozwala seniorom na skorzystanie z różnych usług za niższą cenę. Są to nie tylko kina i muzea, ale też przejazdy komunikacją miejską. Po 60. lub 70. roku życia w wielu miastach emeryci mogą przejechać za darmo. Taka ulga czeka ich w:

  • Warszawie,
  • Poznaniu,
  • Wrocławiu,
  • Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Krakowie,
  • Łodzi.

Dla osób, które często podróżują jest to duża oszczędność. Przykładowo w Warszawie normalny bilet 20-minutowy kosztuje 3,40 zł.

* Putin jest obrzydliwie bogaty. Zbija fortunę m.in. na wódce. Media ujawniają sekrety

Za co seniorzy nie zapłacą? Darmowy abonament RTV to duża korzyść

Ulga, z której wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy dotyczy abonamentu radiowotelewizyjnego. Jak się okazuje, dla części emerytów jest on całkowicie darmowy. Z opłat są zwolnione osoby, które:

  • ukończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń)

To ogromna oszczędność, ponieważ koszty związane z opłacaniem abonamentu są naprawdę wysokie. Przykładowy miesięczna cena za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowotelewizyjnego wynosi 27,30 zł. Oznacza to, że użytkownik w ciągu roku zapłaci aż 327,60 zł, natomiast kara za nieopłacanie abonamentu to trzydziestokrotność ceny miesięcznej.

Praca zdalna 2023. Są zmiany w kodeksie pracy. Te koszty poniesie pracodawca Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Nowe prawa dla pracowników i pracodawców

Paszport za niższą cenę. Jaka ulga przysługuje emerytom?

Mało kto wie, że senior może skorzystać z ulgi składając wniosek o wyrobienie paszportu. Normalna cena dokumentu to 140 zł. Zniżka w wysokości 50% przysługuje emerytom i rencistom, co oznacza, że zapłacą tylko 70 zł. Osoby, które składając wniosek mają ukończone 70 lat otrzymają ulgę w postaci darmowego dokumentu.

Więcej o: