Zmiany w Kodeksie pracy. Nowe przywileje pracodawcy zaskakują! Są też rewolucyjne zmiany dla rodziców

Prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację Kodeksu pracy. Nowe przepisy wejdą w życie już niedługo. Najważniejsze dotyczą pracy zdalnej, urlopu rodzicielskiego i kontroli trzeźwości. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat zmian w Kodeksie pracy 2023.

Pracodawcy i pracownicy muszą być czujni. W najbliższym czasie wejdą w życie ważne zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizację podpisał już prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim pracy zdalnej, ale nie zapomniano także o rodzicach. Czeka ich między innymi dłuższy urlop. Sprawdź, jakie zmiany zaszły w Kodeksie pracy 2023.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Praca zdalna na wniosek pracownika

W pandemii pracodawcy przekonali się o tym, że niektóre zadania można bez problemu wykonywać z domu. Od tego czasu forma pracy zdalnej jest coraz bardziej popularna na wielu stanowiskach. Uwzględniono ją również w Kodeksie pracy. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, pracodawca będzie mieć obowiązek uwzględnienia wniosku o pracę zdalną od pracownika:

  • sprawującego opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • wychowującego dziecko do 4. roku życia,
  • od pracownicy w ciąży.

Warunki pracy w trybie zdalnym mają zostać określone wspólnie z pracodawcą.

Wojna w Ukrainie. Fragmenty rosyjskich rakiet, którymi Rosjanie ostrzeliwali przede wszystkim cele cywilne. Charków, 3 grudnia 2022 r. Rosja zmienia taktykę ataków rakietowych. 369. dzień wojny

Ważne zmiany dla rodziców. Przysługuje im dłuższy urlop

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wprowadzono zmiany, które mają ułatwić rodzicom pogodzenie pracy z opieką nad dziećmi. Z tego powodu wydłużono urlop rodzicielski:

  • 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (wcześniej 32 tygodnie)
  • 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej (wcześniej 34 tygodnie)

Co ważne, każdy rodzic dostanie gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego opiekuna. Ma to zachęcić rodziców do równego dzielenia się opieką. Dodatkowo wprowadzono urlop opiekuńczy. Jest to 5 dni bezpłatnego urlopu dla pracownika, który musi zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny, na przykład w trakcie choroby.

PPK: deklaracja rezygnacji 2023. Do kiedy zrezygnować z PPK? Pracownicy będą musieli się śpieszyć PPK: deklaracja rezygnacji 2023. Do kiedy zrezygnować z PPK i jak?

Kontrola trzeźwości pracowników. Jakie prawo przysługuje pracodawcy?

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika, jeśli ma uzasadnione wątpliwości co do jego stanu. Jeśli okaże się, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia go do wykonywania zadań.

Więcej o: