Jak przezimować begonie? Czas na kolejny krok! Zastosuj ten trik, a wiosną roślina wypuści nowe kwiaty

Begonie to piękne i popularne rośliny ozdobne, które często ozdabiają nasze ogrody i balkony. Zimą kwiaty wymagają specjalnej opieki, aby przeżyć i rozkwitnąć na nowo w nadchodzącym sezonie. Jak wybudzić je z "zimowego snu"?

Begonie to rośliny nadające się do uprawy na balkonie lub w ogrodzie podczas ciepłych dni, ale niestety nieradzące sobie w zimowych warunkach. Sprawdź, jak zapewnić kwiatom odpowiednią pielęgnację na czas największych mrozów, aby wiosną mogły znów zachwycić nas swoim pięknem.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zimowanie begonii. Jak zachować się przed pierwszym przymrozkiem? To bardzo ważne

Aby zapewnić bezpieczne przezimowanie begonii bulwiastych, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwszym przymrozku, który najczęściej pojawia się w październiku, rośliny należy szybko usunąć z ogrodu lub balkonu. W tym celu wykopujemy bulwy z ziemi i wyrzucamy te, które są chore lub zostały uszkodzone. Korzenie rośliny osuszamy, układając je na gazetach. Po okresie suszenia bulw, kwiaty należy ułożyć w przewiewnym pojemniku i zasypać trocinami lub piaskiem. Warto pamiętać, że proces schnięcia może trwać kilka tygodni. Ważnym aspektem zimowania begonii jest także utrzymywanie ich w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze między 6 a 10 stopni Celsjusza.

Jak ponownie zasadzić begonie na wiosnę? Pamiętaj o tych wskazówkach

Na przełomie lutego i marca begonie należy przenieść do cieplejszego miejsca o temperaturze około 18 stopni Celsjusza, zaczynając regularne podlewanie. W tym celu układamy je ciasno, jedna przy drugiej, i zasypujemy mieszanką torfu z piaskiem. W połowie maja, kiedy miną przymrozki, kwiaty można przenieść na balkon lub do ogrodu. Warto jednak pamiętać, aby na początku wystawiać je na zewnątrz jedynie na kilka godzin dziennie, aby mogły stopniowo przyzwyczajać się do nowych warunków.

Jak przezimować begonie? Prosty trik, dzięki któremu kwiaty pięknie zakwitną

Begonie to kwiaty, które potrzebują dużej ilości fosforu do prawidłowego rozwoju. Aby go im zapewnić, warto wypróbować naturalny nawóz. W tym celu nada się doskonale gotowana, nieposolona woda po warzywach. Wywar zawiera ważne elementy, jak potas — niezbędny w procesie fotosyntezy, żelazo — potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin, fosfor — stymulujący wzrost korzeni, a także wapń, błonnik oraz witaminy. Jego użycie jest banalnie proste. Wystarczy po gotowaniu warzyw pozostawić go do ostygnięcia, a potem regularnie podlewać nim begonie.

Więcej o: