Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Seniorki mogą pobierać nawet 1500 zł dożywotnio i co miesiąc!

Dodatki do emerytury mogą mieć różną formę. Raz na rok wypłacana jest 14. emerytura, oraz tzw. "trzynastka". Są też takie, które o wiele bardziej ucieszą seniorów. Mowa o dożywotnich świadczeniach, takich jak 200 zł do emerytury co miesiąc, lub świadczenie "Mama 4+". Na czym polega i ile wynosi matczyna emerytura?

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci znany jest również jako emerytura matczyna, emerytura dla matek lub program "Mama 4 plus", a oficjalnie jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest ono skierowane do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie uzyskały prawa do najniższej emerytury.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program "Mama 4+": dla kogo jest świadczenie? Dodatek nie tylko dla seniorek

Zgodnie z informacjami dostępnymi w przewodniku na stronie rządowej wniosek o dodatek do emerytury może być złożony przez:

  • matki, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci,
  • ojców, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Ponadto wnioskodawcy muszą dodatkowo mieć polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich EFTA, natomiast w przypadku cudzoziemców konieczny jest zalegalizowany pobyt w Polsce.

Ile wynosi emerytura matczyna 2023 netto? Świadczenie pełne a świadczenie częściowe

Wysokość emerytury matczynej zależy od tego, czy świadczeniobiorca nie ma prawa do emerytury, czy pobiera świadczenie niższe niż najniższa emerytura. Maksymalna wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest równa minimalnej emeryturze obowiązującej w danym roku. Od 1 marca 2023 pełna emerytura dla matek wynosi zatem 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Kwotę tę otrzymają osoby, które nie mają prawa do emerytury. Osoby pobierające świadczenie niższe niż najniższa emerytura, otrzymają uzupełnienie do tej kwoty. Przykładowo, jeśli świadczeniobiorca pobiera emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, emerytura matczyna wyniesie dla niej 588,44 zł.

Jak otrzymać dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci? Wniosek i wymagane dokumenty

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest przyznawane wyłącznie na wniosek. Należy przy tym pamiętać, że konieczne jest tu udokumentowanie prawa do dodatku. Pełna lista wymaganych dokumentów dostępna jest na stronie ZUS-u. Co ważne, ojcowie wnioskujący o świadczenie muszą dodatkowo pamiętać o potwierdzeniu, kiedy matka dzieci zmarła, zaprzestała wychowywania dzieci na długi czas lub porzuciła rodzinę.

Więcej o: