Do kiedy rozliczyć PIT 2023? Co można odliczyć od podatku? Za te ulgi otrzymasz niemałe kwoty!

Ulgi podatkowe 2023 to sposób na obniżenie podatku, który będziemy musieli zapłacić przy zeznaniu podatkowym. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT-y 2023? Co ważne, Ministerstwo Finansów PIT przyjmie je też online. Wyjaśniamy, jakie terminy obowiązują pracowników i dlaczego wykorzystać usługę e-podatki gov.

Ulgi podatkowe są prawem przysługującym podatnikowi, jednak do skorzystania z nich konieczne jest odpowiednie zaznaczenie tego w składanej deklaracji podatkowej. W związku z tym warto tym tematem zainteresować się odpowiednio wcześniej.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozliczenie PIT poniżej 26. roku życia. Ulgi podatkowe, które rozliczysz przez e-PIT 2022

Osoby poniżej 26. roku życia są zwolnione z podatku, jeśli ich przychody nie przekroczyły kwoty 85 528 zł w roku podatkowym. Nie muszą one wówczas też składać zeznania podatkowego. Obowiązek złożenia zeznania powstaje, gdy uzyskały one dodatkowy dochód, ubiegają się o zwrot nadpłaconego podatku lub chcą skorzystać z innych ulg podatkowych. Należy do nich ulga termomodernizacyjna na wydatki związane termomodernizacją domu jednorodzinnego, a także popularna ulga na dziecko, ulga na Internet, ulga abolicyjna, ulga na zabytki czy odliczenie darowizn. Szczegółowy przewodnik rozliczenia PIT dla osób do 26 lat znajduje się na stronie rządowej.

Ulga rehabilitacyjna 2023. Wydatki limitowane i nielimitowane rozliczysz przez e-Urząd skarbowy logowanie

Z ulgi rehabilitacyjnej skorzystać mogą osoby z niepełnosprawnością lub osoby, które taką osobę mają na utrzymaniu. Istotne dla skorzystania z ulgi jest jednak to, że dochody osoby na utrzymaniu nie mogły przekroczyć 16 061,28 zł w roku 2022. Wydatki podlegające odliczeniu dzielimy na:

  • nielimitowane – do których zaliczamy m.in. adaptację i wyposażenie mieszkań, przystosowanie pojazdów mechanicznych, a także zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych;
  • limitowane – do których zaliczamy m.in. zakup niektórych leków, zakup pieluchomajtek czy utrzymanie psa asystującego.

Pełny wykaz wydatków dostępny jest na stronie podatki.gov.pl.

Do kiedy rozliczyc PIT 2023? Wybierz e-PIT online: wejdź na login.gov.pl lub w aplikację mObywatel

Czas na rozliczenie PIT za 2022 mamy do 2 maja 2023. Choć wydawać by się mogło, że to długi termin, lepiej nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku. Warto również skorzystać z możliwości rozliczenia przez Internet, gdyż zwrot w tym przypadku następuje w ciągu 45 dni. Przy złożeniu zeznania w formie dokumentu papierowego termin oczekiwania wydłuża się do 3 miesięcy.

Więcej o: