Choć przechowywanie rzeczy w piwnicy może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, należy mieć na uwadze specyficzne warunki panujące w tym miejscu. Chodzi tu przede wszystkim o wysoki poziom wilgotności oraz słabą wentylację. Oba te czynniki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na niektóre materiały. Istotną kwestią jest tu też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Reguluje to rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pierwszą grupą przedmiotów, których przechowywanie w piwnicy jest zabronione, są obiekty łatwopalne. Składowanie ich w sposób niewłaściwy grozi wybuchem i pożarem, a więc stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców całego budynku. Wśród takich zakazanych przedmiotów należy wymienić:
Zgodnie z Art. 82. Kodeksu wykroczeń o niewykonywaniu obowiązków przeciwpożarowych każdy, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji podlega karze aresztu, grzywny albo nagany. Wysokość grzywny w tym przypadku to 200 zł.
W przypadku drugiej grupy przedmiotów, których nie powinno się trzymać w piwnicy, co prawda nie grożą nam konsekwencje prawne, ale narażamy się na spore nieprzyjemności i rozczarowania. Przedmioty te mogą bowiem zostać po prostu zniszczone. W niektórych przypadkach mogą również sprowadzić szkodniki (np. myszy i szczury), które będą dodatkowym problemem. Pamiętaj zatem, że w piwnicy lepiej nie magazynować:
Jeśli zależy ci na przechowywaniu wymienionych przedmiotów zniszczalnych, koniecznie zadbaj o to, aby je odpowiednio zabezpieczyć w szczelnych pojemnikach.