Jak sadzić cebulę? O tym trzeba pamiętać, aby móc cieszyć się smacznymi i dorodnymi warzywami

Sadzenie cebuli nie jest trudnym zadaniem, trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Podpowiadamy, jak prawidłowo posadzić cebulę oraz jak ją nawozić, aby warzywa były dorodne i smaczne. Wyjaśniamy także, po jakim czasie cebula z ogórka będzie mogła trafić do dań i sałatek.

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie cebuli? Takie pytanie zadają sobie teraz ogrodnicy i ogrodniczki. Mamy odpowiedź na to pytanie! Podpowiemy, jak i kiedy rozpocząć pracę w ogrodzie, aby posadzić to cenne warzywo.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Syrop z cebuli łagodzi każdy rodzaj kaszlu

Kiedy sadzić cebulę? To zależy od jej rodzaju

Cebulę na szczypiorek można sadzić właściwie cały rok. Po prostu należy robić to w doniczce. Inaczej jednak wygląda to w momencie sadzenia cebuli w ogrodzie. Wtedy termin jest ściśle określony. Cebulę dymkę najlepiej jest sadzić od końca marca do kwietnia. Dzięki temu już niedługo będziesz cieszyć się obfitym zbiorem. Jednak warto także wiedzieć, w jaki sposób posadzić cebulę, aby dobrze wyrosła. 

Cebula dymka wyrośnie dorodna. Tych zasad trzeba przestrzegać 

Zasady są bardzo ważne, aby cebule rosły obficie. Rozstaw pomiędzy każdym z warzyw powinien wynosić co najmniej 30 cm między rzędami oraz co najmniej 5 cm w rzędzie. Jeśli jednak chcesz wcześniej zebrać cebulę, możesz posadzić ją nieco gęściej. Głębokość sadzenia powinna być taka, aby wierzchołek główki warzywa był na tym samym poziomie co ziemia. Warto także zadbać o odpowiedni dobór gleby. Najlepsza będzie ziemia próchnicza, której pH nie przekracza 6,5. Pamiętaj też o nawozach. Dzięki temu cebule będą rosły obficie i szybko. Warzywo potrzebuje przede wszystkim potasu i fosforu. Niestety, jeśli tych składników zabraknie, cebula może nie być w stanie odpowiednio się rozwijać. Zadbaj więc o to, aby nawóz, którego używasz, zawierał w sobie właśnie te składniki odżywcze.

Kiedy można zbierać cebulę? Nie musisz na to długo czekać

Cebulę najczęściej możemy zbierać w okresie letnio-jesiennym. Jednak wszystko zależy od jednego czynnika. Jeśli widzisz, że szczypiory cebuli w większości przełamały się już na pół, możesz rozpocząć zbiory. Natomiast, jeśli hodujesz cebulę na szczypiorek, warto zebrać ją, zanim nastąpi złamanie. Wypada to zwykle nawet kilka tygodni wcześniej niż przy typowych zbiorach.

Więcej o: